KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Shake It Off şarkısının sözleri çalıntı dediler, Taylor Swift’e dava açtılar

Müzik listelerinde ilk sıralarda yer alan ünlü şarkıcı Taylor Swift’in başı bir süredir Shake It Off şarkısı yüzünden dertte. Swift, şarkı …

Shake It Off şarkısının sözleri çalıntı dediler, Taylor Swift’e dava açtılar

Müzik listelerinde ilk sıralarda yer alan ünlü şarkıcı Taylor Swift’in başı bir süredir Shake It Off şarkısı yüzünden dertte. Swift, şarkı sözlerini çalmakla suçlanıyor.

Dava aslında 2018’den beri gündemde. Şarkının, 2001 yılında 3LW kız grubu tarafından yayınlanan Playas Gon’ Play’den kopyalandığı iddia edildi. Her iki şarkı da “haters gonna hate” ve “players gonna play” sözlerini içerince 3LW, Swift’e dava açtı. Bölge yargıcı Michael W Fitzgerald, 2018’de, Fleetwood Mac ve Notorious BIG gibi benzer ifadelere sahip 13 şarkıya atıfta bulunarak, sözlerin telif hakkıyla korunamayacak kadar sıradan olduğunu söyleyerek davayı reddeti. Ancak Playas Gon’ Play şarkı yazarları Sean Hall ve Nathan Butler, jüri duruşması ve belirtilmemiş tazminat talep ederek karara itiraz etti ve bir federal mahkeme Ekim 2019’da kararı geri aldı.

Şarkıcı, 2014 yılında çıkardığı Shake It Off şarkısının sözlerini başka bir şarkıdan çaldığı iddiasıyla jüri önünde yargılanacak.

DAVADAN KAÇAMADI

Swift’in bir temsilcisi konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı: “Bu adamlar, yaygın olarak kullanılan ‘oyuncular’ veya ‘nefretçiler’ ifadelerinin veya bunların kombinasyonlarının yaratıcısı değil. Bu yaygın ifadeleri onlar icat etmediler ve ilk defa bir şarkıda onlar kullanmadılar.”

Swift’i temsil eden uzmanlar ikna edici argümanlar ortaya koysalar da davadan kaçması için yeterli olmadı. Hall ve Butler’ın avukatları, “Müvekkillerimiz sonunda hak ettikleri adalete yaklaşıyorlar. Bu fikir özellikle onlar için sevindirici çünkü yaratıcılıklarının ve benzersiz ifadelerinin kötüye kullanılamayacağı fikrini pekiştiriyor” dedi.

3LW’nin şarkısı İngiltere’de 21 numara ve ABD’de 81 numarada yer aldı. Swift’in Shake It Off’u İngiltere’de 2, ABD’de 1 numaraya ulaştı ve kariyerinin en çok satan single’ı oldu.

Bu, Swift’in Shake It Off ile karşılaştığı ilk telif hakkı davası değil. Kasım 2015’te, R&B şarkıcısı Jessie Braham da şarkının çalıntı olduğunu iddia etti. Swift ve distribütör Sony’den 42 milyon dolarlık tazminat talep etti, ancak davası somut delil yetersizliğinden reddedildi.

Yeni duruşmanın tarihi henüz açıklanmadı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ