KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Susurluk tostu nedir ve nasıl yapılır? En kolay ve gerçek susurluk tostu tarifi

Susurluk Tostu iki ekmek dilimi arasına peynir ve/veya sucuk konarak tost makinesinde gevretilip kızartılarak ve dışına yağ sürülerek yapılıyor …

Susurluk tostu nedir ve nasıl yapılır? En kolay ve gerçek susurluk tostu tarifi

Susurluk Tostu iki ekmek dilimi arasına peynir ve/veya sucuk konarak tost makinesinde gevretilip kızartılarak ve dışına yağ sürülerek yapılıyor. Kendine özgü lezzetini kullanılan tost makinesinin özelliği ile ekmeğinden, dana sucuğu ve/veya çok az tuzlu kelle peynirinden alan susurluk tostunu sizler de denemek isterseniz yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Susurluk Tostu, ülkemizin Balıkesir Susurluk ilçesinde geliştirilmiş önemli yol üstü lezzetlerinden biridir. Marmara-Ege ya da tam tersi istikamette yolculuk yapanlar için Susurluk Tostu yemek adeta bir ritüeldir. Susurluk tostu bildiğiniz tostlardan farklıdır. Bir tostun Susurluk Tostu olması için öncelikle ekmeğinin Susurluk’ta yapılan tava ekmeği olması gerekir. Tost ekmeği ile kesinlikle olmaz. İçine kullanılan peynir de kaşar peyniri değildir. O bölgede kelle peyniri olarak bilinen tuzsuz ve taze Mihaliç (Manyas) peyniri kullanılır. Bu yüzden peynir eriyince kaşar peyniri gibi eriyip ortadan kaybolmaz. Daha hacimli kalır. Ekmeğin dışını çıtır yapan da gene bu margarindir.

Gerçek Susurluk tostunun bir yüzüne kestirme fırça ile sanayi salçası sürülür. Böylece Susurluk tostu bir bakıma üzerine reçel sürülmüş ekmek gibi yenir. Bu da herkes için kolay bir yeme şekli değildir. Karışık Susurluk tostunun içerisine yine bir Balıkesir markası olan Yanturalı sucukları kullanılır.

SUSURLUK TOSTU TARİFİ:

MALZEMELER

2 dilim Tost ekmeği
1 yemek kaşığı domates salçası
2 dilim Mihaliç peyniri

YAPILIŞI

Tost ekmeğinin üzerine domates salçası sürün. Peynirleri yerleştirin.

Diğer tost ekmeğini üzerine kapatın. Tost makinesinde peynirler iyice eriyinceye kadar kızartın.

Afiyet olsun…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ