KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Tarlada çalışırken traktörüne takıldı: Anadolu’da ‘ilk’

Kayseri’de bir vatandaş, tarla sürerken traktörüne takılan heykel parçalarını Müze Müdürlüğü’ne teslim etti. Heykelin Anadolu’da bulunan ilk …

Tarlada çalışırken traktörüne takıldı: Anadolu’da ‘ilk’

Kayseri’de bir vatandaş, tarla sürerken traktörüne takılan heykel parçalarını Müze Müdürlüğü’ne teslim etti. Heykelin Anadolu’da bulunan ilk ‘terracotta’ heykel olduğu öğrenildi.

Recep Akıncı tarlasında çalışırken  traktörüne heykel parçalarının takıldığını fark etti. Parçaları Müze Müdürlüğü’ne teslim eden Akıncı, “Köyde tarla sürerken traktöre takılmasıyla buldum. Hiç düşünmeden müzeye verilmesini istedim” dedi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun da “Recep Bey’e hassasiyeti için teşekkür ediyoruz. Baktığımız zaman ‘terracotta’ dediğimiz pişmiş topraktan bir heykele ait özellikle ayak ve bacak kısmına ait parçalar görüyoruz. Zaman zaman böyle eserler bulunabilir. Bunların da korunması gereken yerler müzelerdir. Uzmanlarımız bunu inceleyecek, tarihlendirilmesine yönelik raporlarını hazırlayacak. Sonrasında müzemizde korunmaya alınacak” dedi.

Müze Müdürü Gökhan Yıldız ise “Hemşehrilerimizden bu tür kültür varlıklarının gelecek nesillere aktarılabilmesi açısından bulunduğu andan itibaren çekinmeden bizlerle ya da kolluk kuvvetleriyle irtibata geçilmesini istiyoruz. Bu çok büyük önem arz ediyor. Bakanlığımızın mevzuatları gereğince kendilerinin bu emeklerinin karşılığı olarak kendilerine ödeme yapma imkanımız bulunmakta” diye konuştu.

 

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ