KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Uyku apnesi nedir? Uyku apnesi belirtileri nelerdir? Uyku apnesi ölüme kadar götürebilir

Uyku apnesi, solunumun tekrarlayarak başladığı potansiyel olarak ciddi bir uyku bozukluğu durumudur. Uyku esnasında nefes darlığıyla uyanmaya başlayanlar son dönemlerde arama motorunda “Uyku apnesi nedir?” sorusunu araştırmaya başladı. Peki Uyku apnesi nedir? Uyku apnesi belirtileri nelerdir?

Uyku apnesi nedir? Uyku apnesi belirtileri nelerdir? Uyku apnesi ölüme kadar götürebilir

Uyku apnesi, solunumun tekrarlayarak başladığı potansiyel olarak ciddi bir uyku bozukluğu durumudur. Uyku esnasında nefes darlığıyla uyanmaya başlayanlar son dönemlerde arama motorunda “Uyku apnesi nedir?” sorusunu araştırmaya başladı. Peki Uyku apnesi nedir? Uyku apnesi belirtileri nelerdir?

Obstrüktif uyku apnesi, uyku ile ilgili en sık rastlanan solunum bozukluğudur. Uyku esnasında gelen tekrar tekrar nefes alma isteğiyle birden uyanma durumuna denir. Birkaç uyku apnesi türü olmasına rağmen son dönemlerde sıklıkla karşılaşılan ‘obstrükrif’ yani uyku apnesi, boğaz kaslarının aralıklı olarak gevşeyip hava yolunu tıkaması ile gerçekleşir. En belirgin özelliklerinden bir tanesi olan horlamadır. 10 ila 20 saniye süreyle gerçekleşen uyku apnesi, 5 ila 100 defadan fazla görülme olasılığı vardır. Uykunun bozulması kişinin yaşam kalitesini düşürmekle beraber, gün boyu halsiz hissetmesine de neden olur. Son dönemlerde sıklıkla aratılan (OSA) “Obstrüktif Uyku Apnesi” vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Peki uyku apnesi nedir? Uyku apnesinin belirtileri nedir?

Uyku apnesi nedir belirtileri nelerdir

UYKU APNESİ NEDİR?

Uyku apnesi, uyku esnasında solunum yollarında meydana gelen daralma sonucunda nefes alma olayının kısmi olarak son bulması durumuna denir. Son dönemlerde en sık karşılaşılan uyku sorunlarından biri olan uyku apnesi, birkaç saniyeyle insanı boğulma hissiyle uykusundan uyandırır. Bu süreçte beyin solunum fonksiyonlarının işlevini yitirdiğini haber vermek için vücudu harekete geçirir. Kandaki oksijen seviyesinin düşmesiyle birlikte uyuyan kişi uykusundan hızlı bir şekilde kalkar.

Uyku apnesi nedir

UYKU APNESİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Birkaç uyku apnesi türünün olması hangi tipe sahip olduğunuzu belirlemeyi zorlaştırabilir. Obstrüktif ve merkezi uyku apnelerinin en yaygın görünen belirtileri ve semptomları şu şekilde sıralanabilir:

  • En yaygın görünen belirtilerinden biri olan uyku esnasında yüksek sesle horlama durumu
  • Uyku esnasında nefes nefese kalkma durumu
  • Uyandığınız esnada ağız kuruluğu hissetmek
  • Sabahları baş ağrılarının görülmesi
  • Gün içerisinde sinirlilik durumunun yaşanması
  • Gündüz uyku hissinin sık sık gelme durumu
  • Uyku esnasında nefes almayı bıraktığınız durumlar sonucunda uykudan hızlı bir şekilde uyanma durumu
  • Gündüzleri yorgun ve halsiz hissetmek
  • Konsantrasyon bozukluğunun yaşanması

Uyku apnesi nasıl anlaşılır

 

UYKU APNESİNİN TEDAVİ YÖNTEMİ NEDİR?

Obstrüktif uyku apnesi için en önemli durumlardan bir tanesi tedavi için doğru tanının konulmasıdır. Tedavi yöntemi kişinin apne derinliğine, kişinin solunum yolarının durumuna ve yaşadığı apne çeşidine göre değişim göstermektedir. Tedavi için “CPAP” denilen hava makinesi bu yöntemlerden biridir. Hastaya takılan bu cihaz sayesinde hastanın solunum yollarının kapanması önlenir. Böylelikle hasta daha kaliteli bir uyku süreci geçirir. Ayrıca tedavi yöntemlerinden bir diğeri de uyku apnesi olan kişinin yaşam tarzında değişimlere gitmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. 

uyku apnesi tedavi yöntemi nelerdir

Horlama ve uyku apnesi durumu yaşayan kişilerin sigara ve alkolü bırakmaları, kilolarını kontrol altına almaları, gün içerisinde spor yapmayı ihmal etmemeleri, uyuma esnasına geçmeden önce ağır yemek yemekten kaçınmayı ve yan pozisyonda uyumaları gibi tedavi yöntemleri önerilmektedir.

uyku apnesi nasıl geçer

UYKU APNESİ GEÇİREN BİRİ NE ZAMAN DOKTORA GÖRÜNMELİ?

Uyku apnesi 7’den 70’e herkesi etkileyebilir. Uyku apneniz olduğunu düşündüren bazı semptomlar yaşıyorsanız, potansiyel olarak ciddi bir soruna işaret edebilir. En yaygın belirtisi olan horlama görmeniz uyku apnesi geçiriyor olduğunuzu işaret etmez. Diğer belirgin belirtileri de görmeye devam ediyorsanız zaman kaybetmeden doktorunuza baş vurmak, kalp problemlerini ve diğer komplikasyonları önlemeye yardımcı olabilir.

uyku apnesi geçirdiğimizi nasıl anlarız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ