KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Uzmanlar uyardı: “Babası ya da abisi de geç konuştu” demeyin!

Dünyaya gelen bebek, doğumla birlikte dünyayı ve her nesneyi, cismi, sesi ve dokuyu anlamlandırmaya çalışır. Dil gelişiminin de bu süreçte göz …

Uzmanlar uyardı: “Babası ya da abisi de geç konuştu” demeyin!

Dünyaya gelen bebek, doğumla birlikte dünyayı ve her nesneyi, cismi, sesi ve dokuyu anlamlandırmaya çalışır. Dil gelişiminin de bu süreçte göz temasıyla başladığını ifade eden uzmanlar, ebeveynlerini takip ederek bebeklerin konuşmayı taklit etmesiyle öğrendiğini belirtti. Eğer çocuk 1 yaş civarında ilk kelimelerini söyleyemediyse bir problem olabileceğinin altı çizildi.

Pandemi döneminde insanların etkilendiği gibi bebeklerin gelişim süreçlerinin de etkilenildiğini aktaran uzmanlar, sosyal çevreden uzak kalmasıyla birlikte, sıklıkla ekrana maruz kalmalarının sonucunda dil gelişiminin olumsuz etkilendiğini açıkladı. Özellikle 3 yaşına kadar çocukların ekrandan uzak tutulması ve kullandırılmaması gerektiğini belirten uzmanlar, dil gelişimi ve sosyal gelişimin eksik kaldığını ifade etti.

bebeklerde konuşma

BEBEĞİN DİL GELİŞİMİ

1 yaşında bir bebeğin ilk anlamlı kelimelerinin duyulması gerektiği ve 2 yaşında en az 50 kelime ile 2 kelimelik cümleleri oluşturması beklenmektedir. (Anne gel, baba gitti vb.) 3 yaşındaki bir çocuğun ise 350 kelime ile derdini anlatabiliyor olması, bir eylem üzerinden talepte bulunması, rica etme, anı anlatma gibi kelimelerle anlatım yapabiliyor olması gerekmektedir. 4 yaşında ise bir olayı özetleme, hikaye anlatma gibi konuşmalarda, fikir beyan etme ve kendini ifade edebiliyor halde olması beklenmektedir. 

bebeklerde konuşma

DİKKAT! EĞER ÇOCUĞUNUZ 1 YAŞINDA İLK KELİMELERİNİ SÖYLEMEDİYSE…

Eğer normal izleyen yukarıda anlatan olayları gerçekleştiremiyor, 1 yaşında kelime söyleyemiyor, 2 yaşında iki kelimelik cümle kuramıyorsa, çocuğu takip etmeyi asla bırakmayın. Hareket taklit etme yetisinde, yada söylediklerinizi yerine getirme konusunda sıkıntı yaşıyorsa gelişim sürecinin değerlendirilmesi gerekmektedir. Çevrede genellikle bu duruma “Babası da geç konuştu” yada “Abisi, kuzeni de böyleydi” gibi söylenenlere aldırış etmeyin. Çocuklar için vakit oldukça önemlidir. Çocukluk çağının gelişiminde bir sıkıntı yada aksaklık yaşanırsa, bu çocuğun ömür içerisinde yaşayacağı olayları da tetiklemektedir. Gelişimsel olarak basamaklarda eğer bir eksiklik görürseniz bir destek almaktan çekinmeyin.

bebeklerde konuşma

ÇOCUĞA ZAMAN AYIRIN

Konuşamayan çocukla oyunlar oynamaya çalışın. Özellikle aile içi oynan oyunları çocuk için çok önemli olduğunu açıklayan uzmanlar, dil ve sosyal gelişimi açısın da oldukça verimli aktiviteler olduğunu belirtti. Oyunlarda çocukların oyuncaklarıyla nasıl oynaması gerektiği ve oyun amacı gibi, sesler, kelimeleri nasıl telaffuz edeceğini öğretin. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ