KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Uzmanlar uyardı: Bebekli aileler tatile giderken dikkat etmeli!

Tatil sezonun ortasında bir çok ebeveyn iznini ailesiyle birlikte geçireceği bir tatil için kullanıyor. Çocukların ve bebeklerin olduğu tatilde …

Uzmanlar uyardı: Bebekli aileler tatile giderken dikkat etmeli!

Tatil sezonun ortasında bir çok ebeveyn iznini ailesiyle birlikte geçireceği bir tatil için kullanıyor. Çocukların ve bebeklerin olduğu tatilde iki yetişkinin yaptığı tatil oranla daha zorlu ve dikkat edilmesi gerektiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uz. Dr. Hülya Seçkin, çocuklarla tatil planı yaparken önemli noktalara değinerek önerilerde bulundu.

Tatil için sabırsızlanan ebeveynler, çocuklarıyla zaman geçirmek için sabırsızlanıyor. Sahil, güneş ve doğanın daha çok tatil için tercih edilirken, çocuklarla olan bu zaman diliminde dikkat edilmesi gereken noktalar var. Bebek ve çocuklar yetişkinler kadar dayanıklı ve dirençli bir vücuda sahip değildir. Ebeveynlerin buna dikkat etmesi ve ona göre tatilini planlaması gerektiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uz. Dr. Hülya Seçkin önemli açıklamalarda bulundu.

bebekle tatil

“YANINIZA MUTLAKA BUNLARI ALIN…”

Bebekli ailelerin öncelikle gerekli eşyaları asla ihmal etmemeleri gerektiğine değinen Seçkin “Yaz geldi, tatil planları yaparken çocuklu ailelerin farklı şeyleri düşünmesi gerekir. Gerekli önlemleri aldıktan sonra bebeklerle tatile çıkmanın onların gelişimi açısından çok faydalıdır. Yanınıza mutlaka şunları alın; güneş kremi, 6 aydan büyük çocuklar için güneş koruyucu, mayo, şapka, güneş gözlüğü, bornoz, alt açma minderi, deniz simidi veya kolluk, ateş ölçer, yara bandı, gazlı bez, ateş düşürücü, sürekli kullandığı vitamin ve ilaçlar, doktorunuza danışarak alacağınız kaşıntı giderici şurup ve jeller. Elbise ve şortların yanı sıra sinek saldırısından korumak için uzun pantolon veya eşofman altı ve serin geceler için ince mont, hırka, yelek almayı ihmal etmeyin. Sevdiği oyuncakları, kitapları ver varsa alıştığı şeyleri almayı ihmal etmeyin” ifadesini kullandı.

havuzda bebek

HAVUZ YERİNE DENİZ TERCİH EDİLMELİ

Ulaşım araçlarının bebeği etkilemediği ama bebeğin konfor ve rahatlığının sağlanması üzerine duran Seçkin “Havuz yerine deniz tercih edilmeli ve bebekli aileleri düşünerek tasarlanmış oteller seçilmelidir. Eğer bebeğiniz ek gıdaya yeni geçmişse kaldığınız tesisin mutfağını kullanabileceğinizden veya tesisin bebeğinize uygun yiyecekler çıkaracağından emin olun. Gitmeden 2 gün önce arayarak odanıza bebek karyolası eklemeleri gerektiğini hatırlatın. Ulaşım konusunda araba veya uçak bebeği etkilemez, ancak yolculuk esnasında bebeğin konforunun sağlanması önemlidir. Karayolu ile seyahat ediyorsanız oto koltuğu olmazsa olmazlardandır” açıklamasında bulundu.

bebek

BEBEĞİN HAVUZ SUYU İÇMEMESİNE DİKKAT EDİN!

Havuz sularında yoğun klorun olması ve yutulmaması gerekmektedir. Özellikle çocuklarda ciddi hasarlar bıraktığını ve ebeveynlerin çocukları koruması gerektiğine değinen Seçkin “Aileler genellikle bebekleri deniz ya da havuza sokmanın riskli olup olmadığını merak ederler, deniz veya havuza sokarken öncelikle bebeğin başını dik tutabileceği gelişim seviyesinde olması gerekir. Havuzlardaki sterilizasyon işlemleri zaman zaman yetersiz olabiliyor. Bu noktada bebeğin sağlığı açısından daha hijyenik olması adına deniz tercih edilebilir. Bunun yanı sıra, bebeğin havuz suyunu yutmamasına dikkat etmek gereklidir” uyarısında bulundu.

suda ağlayan bebek

BEBEKLER 30 DAKİKADAN FAZLA SUDA DURMAMALI

Ayrıca bebeğin 30 dakikadan daha fazla suda kalmaması gerektiğini, bünyesinin bir yetişkin bireyle aynı olmadığını açıklayan Seçkin “Hem havuz hem deniz için dikkat edilmesi gereken bir başka husus suyun sıcaklığı. Bebeklerin ortama 30 derece sıcaklıktaki bir suda yüzdürülmesi, onların vücut sıcaklıklarını koruyabilmeleri adına önemli. Ayrıca 30 dakikadan fazla suyun içerisinde kalmamaları altı çizilmesi gereken bir diğer faktör olarak öne çıkıyor. Bebeklerin güneş ışınlarının zararlarından korunmak için 12.00-17.00 saatleri arasında güneşe çıkmamaları ve toplamda 15-20 dakikadan uzun bir süre güneş ışınlarına maruz kalmamaları gerekir, ayrıca bebek cildini doğru nemlendiricilerle nemlendirmek gerekir “ uyarılarında bulunurken, tüm ailelerin bu hususlara dikkat etmesi gerektiğini belirtti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ