KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Uzmanlar uyardı: Çocukların okula geç kalma ve ödev telaşı diş çürütüyor!

Okulların açılmasıyla çocukların ağız ve diş bakımlarında değişiklikler olduğunu açıklayan uzmanlar, ağız ve diş bakımının aksatıldığını ve …

Uzmanlar uyardı: Çocukların okula geç kalma ve ödev telaşı diş çürütüyor!

Okulların açılmasıyla çocukların ağız ve diş bakımlarında değişiklikler olduğunu açıklayan uzmanlar, ağız ve diş bakımının aksatıldığını ve çocukların çoğunda çürüklerin baş gösterdiğini belirtti. Ailelere uyarıda bulunurken, çocukların bakımlarının kontrol edilmesinin sağlıkları için önemli olduğu belirtildi.

Yeni eğitim ve öğretim yılıyla çocuklar okula başladı. Bu dönemde geç uyanmaya ve geç yatmaya alışık öğrenciler, okula geç kalıyor, ya da ödev telaşından kişisel bakımını yapmaktan kaçınıyor. Uzmanlar, çocukların ağız ve diş sağlığının önemine değinirken, çocukların bu ödev ve okul telaşında bakımlarına özen göstermediğini belirtti. Oldukça fazla çürük problemiyle karşılaşan dişçiler, diş fırçalama alışkanlığının sekteye uğramasının sonuçlarının can acıtıcı olduğunun da altını çizdi.

OKUL TELAŞI DİŞ ÇÜRÜTÜYOR

Ailelerin henüz daha eğitim ve öğretim yılının başında tedbir alması gerektiğini açıklayan uzmanlar, bu bir alışkanlık haline gelene kadar ağız bakımlarının kontrol edilmesi gerektiğini belirtti. Bu süreçte oldukça hassas olan süt dişleri, daha çıkmaya başlamadan, çürümesinde dolgu işlemlerinin uygulandığını, sür dişi çıkmış çocuklarda ise yoğunluklu kanal tedavisi kullanıldığını ifade etti.

ÖĞRETMEN VE OKULLARDA UYARMALI!

Uzmanlar, özellikle sabah geceden kalma bakterilerin ortadan kalkması için fırçalanması gerektiğini, yatmadan önce gün boyu ağızda kalan bakterilerden kurtulmak için fırçalanmasının zorunlu olduğunu ifade ederken, eğer okulda hijyen problemi yoksa okulda da fırçalanmasını önerdi. Eğer ki hijyen olarak sıkıntı bulunmaktaysa muhakkak gargara yapmasını öneren uzmanlar, öğretmenlerin de bu konuda bilgilendirici olmasını talep ettiğini belirtti.

DİŞ ÖMÜRLÜKTÜR

Ayrıca Diş Hekimleri Birliği, dişlerin daha sağlıklı ve bakımlı olmasının vücuda giren her yiyeceği etkilediğini dile getirirken, rutin kontrollerinin aksatılmaması gerektiğinin de altını çizdi. Pandemi sonrası rutin kontrollerin azaldığını belirten uzmanlar, diş problemlerinin artışta olduğunu ve hemen hemen her gelen çocuğun son raddede geldiğini ifade etti. Dişlerin bir ömür boyu vücutta kaldığı açıklanırken, en önemli ve dikkat edilmesi gereken yerlerden biri olduğunu açıklandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ