KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Uzmanlar uyardı: Düzensiz adet kanamalarını önemseyin! Kanser olabilirsiniz

Adet kanamalarının belli bir düzende olması sağlık işareti. Ancak çeşitli etkenler sebebi ile pek çok kadında zamana zaman düzensizlikler olması …

Uzmanlar uyardı: Düzensiz adet kanamalarını önemseyin! Kanser olabilirsiniz

Adet kanamalarının belli bir düzende olması sağlık işareti. Ancak çeşitli etkenler sebebi ile pek çok kadında zamana zaman düzensizlikler olması normaldir. Sürekli olması ise başka sıkıntıların habercisi olabilir. Kadınların adet düzenlerini takip etmeleri ve gözden kaçırmamaları son derece önemli. Avrasya Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Fatma Şen, kadınlarda görülen 8 kanser belirtisini anlattı.

Adet düzensizliği kadınların normal döngüsünden daha erken ya da daha geç kanama görmesi demektir. Buna düzensizlik denir çünkü normalde belirli aralıklarda kanamanın olması gerekmektedir. Eğer sürekli olarak bir düzensizlik, ayın hangi gününde olacağınıza dair en ufak bir fikre dahi sahip olamadıysanız, bu başka sıkıntıların işareti ve habercisi olabilir. Avrasya Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Fatma Şen, adet düzensizliğinin işareti olabilecek 8 kanseri sıraladı. 

halsiz kadın

HALSİZLİĞİNİZ VARSA…

Doktor Şen, ilk olarak daima yorgunluğun olmasının en büyük belirti olduğunu ve eğer yorgunluk, halsizlik varsa zaman kaybedilmeden bir uzmana başvurulması gerektiğini belirtti. Şen “Her ne kadar dinlenseniz ya da düzenli olarak uyusanız da kendinizi sürekli yorgun ve halsiz hissediyorsanız, bir uzmana başvurmakta yarar vardır. Çünkü vücudun verdiği bu tip yorgunluk belirtileri birçok kanserin ilk belirtileri olabilir. Bu durumda yapmanız gereken yorgunluk dışında gözlemlediğiniz diğer semptomları doktorunuzla konuşmaktır. Zira açıklanamayan halsizlik görmezlikten gelinmeyecek kadar önemli bir sorundur.” açıklamasında bulundu.

adet düzensizliği

AŞIRI KİLO KAYBI YAŞIYORSANIZ…

Ani görülen kilo kayıpları, iştahsızlık, az yediği halde hemen doymak özellikle yumurtalık kanserinin önemli bir belirtisidir. Açıklanamayan kilo kayıpları aynı zamanda kanser olmasa da tiroid gibi hastalıkların habercisi olabileceği belirtildi.

nefes darlığı çeken kadın

NEFES DARLIĞINIZ VARSA…

Şen “Akciğer kanserinin ilk belirtilerinden biri de nefes darlığıdır. Bu durum başlarda hayatı olumsuz etkilemese de zamanla ilerleyerek hastaların günlük yaşamlarını dahi etkilemeye başlar. Örneğin birçok akciğer kanseri hastası, merdiven çıkarken bile nefesinin tıkandığını, nefes alamadığını ve göğsünün sıkıştığını hisseder. Böyle durumlarda kişi, mutlaka bir doktora görünmelidir. Çünkü kişinin akciğer kanseri olması durumunda erken teşhis hayatını kurtaracaktır.” ifadelerini kullandı.

karnı ağrıyan kadın

ŞİŞKİNLİK VE KARIN AĞRISI

Söz konusu kadınlar olduğunda en önemli sorunların başında gelen şişkinliğe, karın ağrısı veya pelvik ağrı da eşlik ediyorsa bu durum, yumurtalık kanserinin habercisi olabilir. Şişkinlik problemini sürekli yaşamanız halinde, mutlaka bir doktora görünmenizde fayda vardır. 

düzensiz adet

“ADET DÜZENSİZLİĞİ SADECE TAKVİM ŞAŞMASI OLMAYABİLİR!”

Şen adet düzensizliğinin takip edilmesi ve sürekli devam eden bir süreçte olmasıyla normal karşılanmaması gerektiğini belirtti. Sözlerine devam ederken “Birçok kadın menopoz öncesinde yaşanan adet düzensizliğini normal karşılar. Ancak bu tip düzensizlikler ve anormal kanamalar kolorektal kanserlerin belirtisi olan gastrointestinal kanamalar da olabilir. Özellikle adet dönemi içinde ya da dışında görülen anormal kanamalar ve şiddetli ağrılar, kadınlarda en sık görülen rahim kanserinin belirtisi olabilir. “ açıklamasında bulundu.

meme kanseri savaşı

“DÜZENLİ MAMOGRAFİ ÇEKTİRİN”

Konu üzerinde yeterli farkındalığa henüz ulaşılmadığını belirten Şen, meme muayenesinin düzenli yapılması gerektiğinin altını çizdi. Düzenli aralıklarla yapılması gereken bu kontrollerde ise özellikle kişinin ön kontrolünün olması bir çok hastalığın önünü kesebilmektedir. Bu konuda herkesin kendini kontrol etmesi gerektiğini belirten Şen “Özellikle kişinin kendi yapacağı kontroller, bu konuda belirleyici bir rol üstlenmektedir. Yapılan muayeneye göre, meme bölgesinde kızarıklık, derinin kalınlaşması ve meme dokusunda meydana gelen ve bir haftadan fazla süren şişlik mutlaka dikkate alınmalıdır. Tüm bu belirtilere ek olarak, memede meydana gelen şekil değişiklikleri ve meme ucunda oluşan semptomlar da dikkate alınmalıdır.” şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ