KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Ramazan ayına günler kala 7 ipucuyla bedeninizi oruca hazırlayın

11 ayın sultanı Ramazan ayına günler kala uzun süre aç kalma metabolizmayı yavaşlatmaktadır. Bu yüzden ramazan ayına girmeden vücudu oruca …

Ramazan ayına günler kala 7 ipucuyla bedeninizi oruca hazırlayın

11 ayın sultanı Ramazan ayına günler kala uzun süre aç kalma metabolizmayı yavaşlatmaktadır. Bu yüzden ramazan ayına girmeden vücudu oruca hazırlamak çok önemlidir. Hem daha sağlıklı hem de vücudu zorlamadan oruç tutmanıza yardımcı olacak 7 ipucuyla bedeninizi oruca hazırlamak için ramazan ayına günler kala uygulamanız gereken bazı püf noktaları…

Mübarek Ramazan ayına sayılı günler kala uzmanlar beslenme ilgili peş peşe uyarılar yapıyor. Ramazan ayı, normal beslenme düzenimizin dışına çıktığımız, öğün sistemimizin değiştiği ve açlık süresinin uzadığı bir dönemdir. 30 günlük oruç ibadeti esnasında bedenin uzun süre aç kalması, metabolizmanın yavaşlamasına yol açmaktadır. Bu yüzden ramazan ayı öncesinde vücudu oruç için hazır hale getirmek oruca daha kolay ve sağlıklı tutmanızı sağlayacaktır.

İşte 7 adımda vücudu oruca hazırlamanın püf noktaları…

1 – BOL SU İÇMEK

Bütün gün boyunca vücudunuz susuz kalacağı için sahur ve iftarda belirli aralıklarla su tüketimini artırmanız gerekiyor. Su kaybını engellemek için iftarda yemeğe yönelmek yerine daha çok su içmeye yönelmeye çalışın. Bol su tüketimiz aynı zamanda Ramazan öncesinde oruca hazırlanmak için bağırsakların temizlenmesi iyi olacaktır.

ramazan öncesi beslenme

2- DÜZENLİ BESLENMEYE DİKKAT ETMEK

Uzmanlar düzenli olarak beslenmenin sağlıklı kan şekeri ve insülini dengelediğini ve daha rahat bir ay geçirmenizi sağlıyor. Bu yüzden metabolizmanın hızlı çalışmasına yol açan düzenli ve sağlıklı beslenmeyi Ramazan ayı gelmeden uygulamaya başlarsanız vücudunuz için çok daha faydalı olur. 

ramazan öncesi vücudu oruca hazırlama

3- BOL ÇEŞİTLİ BESLENMEK

Diyetisyenlere göre sağlıklı beslenmenin en önemli temellerinden biri çeşitli beslenmektir. Eğer sürekli aynı yiyecekleri tüketirseniz vücudunuza farklı vitamin, mineral almazsınız ve metabolizmanız yavaşlamaya başlar. Eğer ramazan öncesi beslenmenizi çeşitlendirirseniz bedeninize açlığa daha çok dirençli ve güçlü olur. 

4- LİFLİ(POSA) ALIMINI ARTTIRMAK

Bol lifli gıdalar tüketmek hem kabız olmanızı engeller hem de sindirim sisteminizin hızlı çalışmasını sağlar. Lifli gıdalar sayesinde bağırsaklarınızı 30 gün oruçta aktif halde tutmanızı sağlar.

ramazan öncesi tuz tüketimine dikkat

5- TUZ TÜKETİMİNİ AZALTMAK

Obezite sorununa yol açan en büyük faktörlerden biri aşırı miktarda tuz tüketimidir. Fazla tuz tüketiminde vücutta su birikmesine ve bu suyun ödem olarak vücutta yerleşmesine neden olur. Bu yüzden hem ramazan döneminde hem de diğer günlerde tuzu azaltmak oluşabilecek hastalıkları engeller. 

6- ŞEKER TÜKETİMİNİ AZALTMAK VE TAMAMEN HAYATINIZDAN ÇIKARMAK

Şeker tüketimi; obezite, kanser, diyabet (şeker hastalığı) gibi hastalıkları tetiklemede etken olarak değerlendirilebilir. Şeker tüketimini azaltmak daha fazla acıkmanızın önüne geçer. Bu sayede de ramazan ayında oruç tutarken rahat bir şekilde acıkmadan ve sağlıklı bir şekilde geçirmeniz mümkün.

7- PORSİYONLARINIZ KÜÇÜLTÜN

Oruca sayılı günler kala özellikle öğle yemeklerinde porsiyonları küçültün, salata gibi hafif yiyecekleri tercih edin, ara öğünleri azaltın. Böylece uzun süren açlığa vücudunuzun daha kolay adapte olmasını sağlayacaksınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ