KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Uzmanlar uyardı: “Maymun çiçeği virüsü anne karnındaki bebeğe ulaşıyor!”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ilk maymun çiçeği vakasının ülkemizde görülmesinin ardından gözler hastalığa ilişkin bilgilere döndü. Uzmanların …

Uzmanlar uyardı: “Maymun çiçeği virüsü anne karnındaki bebeğe ulaşıyor!”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ilk maymun çiçeği vakasının ülkemizde görülmesinin ardından gözler hastalığa ilişkin bilgilere döndü. Uzmanların yaptığı araştırmalar sonucu maymun çiçeği hastalığının hamile annelerin karnındaki bebeğe ulaşabildiğini ortaya koydu.

Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Kıvanç Şerefhanoğlu ve Prof. Dr. Levent Doğancı günümüzde merak konusu haline gelen “Maymun Virüsü” hakkında çarpıcı uyarılarda bulundu. Özellikle hamile anne adaylarını etkileyen haberde, anne adaylarının çok dikkatli olması gerektiğinin altı çizildi. 

hamile anne adayı

“TEMASTAN KAÇININ”

Prof. Dr. Kıvanç Şerefhanoğlu maymun çiçeği virüsü hastalığının tanısına yönelik olarak yeni başlayan deri lezyonları ile ateş, kırgınlık ve vücudunun çeşitli yerlerinde lenf düğümlerinde büyüme olabileceğine dikkat çekerek, özellikle gebeleri dikkat etmeleri konusunda uyardı. Ayrıca Şerefhanoğlu, virüsün anne karnındaki bebeğe ulaşabileceğini de belirterek, hamile kadınlara dokunulmaması, temastan kaçınılması gerektiğini açıkladı.

maymun çiçeği hastalığı

“KİŞİDEN KİŞİYE BULAŞARAK ARTIYOR”

Hastalığın derideki yaralarda öncelikle ciltte düz bir lezyon olarak başladığını belirten Prof. Dr. Kıvanç Şerefhanoğlu, sonrasında bunun kabarması, ardından içi su dolu keseciklerin iltihaplanmasıyla pik yaptığını ve son olarak kabuklanma ile iyileştiğini anlattı. Şerefhanoğlu “Şu an dünyada 50’den fazla ülkeye yayılmış durumda. Özellikle Avrupa ülkelerinde vakalar giderek artıyor. İlk vakanın nasıl olduğu konusu bilinmemekle birlikte, ülkeler arası seyahatlerdeki artışının etkili olduğu düşünülebilir. Şu an seyahat öyküsü bulunmamış kişilerde de hastalık görülüyor ve kişiden kişiye bulaş söz konusu” açıklamasında bulundu.

maymun çiçeği hastalığı

“KİŞİLERİN KENDİLERİNİ KORUMASI GEREKİYOR”

Uzmanlar pandemi döneminin geçmediğini özellikle son zamanlarda daha da artışta olduğunu vurgulayarak oldukça dikkatli ve titiz davranılması gerektiğini, maske kullanımına geri dönülmesinin önemli olduğunu, bu konuda insanların kendilerini koruması gerektiğini belirtti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ