KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Uzmanlardan uyarı: Hazırlanan gıdalar gelişimi etkileyebilir! Evde gıda hazırlama zararlı mı?

Sosyal medya üzerinden yayılan ve bir trend halini alan çocukların beslenmesi için verilen formüllerin evde yapılmaması ve denenmesine yönelik …

Uzmanlardan uyarı: Hazırlanan gıdalar gelişimi etkileyebilir! Evde gıda hazırlama zararlı mı?

Sosyal medya üzerinden yayılan ve bir trend halini alan çocukların beslenmesi için verilen formüllerin evde yapılmaması ve denenmesine yönelik uzmanlar uyardı. Ebeveynlerin bebeklerin büyümesi için olduğu söylenen trenler daha çok zarar verebilir, hasta edebilir denildi.

Uzmanlar farklı sebeplerle bebek formülü yapmayı düşünen ebeveynleri uyardı. Bu evde yapılan bebek formüllerinin dünya trendlerin olmasıyla daha ülkemizde görülmediğini ama her an denk gelinebileceğinin altını çizen uzmanlar, bebek formüllerinin bebeğin sağlıklı olması ve büyümesi için elzem olan vitamin ve besinleri içermeyeceğini, bu formüllerin kati suretle evde yapılmaması gerektiğini açıkladı.

bebek maması

1960’LARDA UYGULANIYORDU

ABD’de bazı ebeveynler fiyat artışları sebebiyle ve satın alma kısıtlamalarıyla birlikte çözümü evde aramaya başladı. 1960’larda uygulandığı söylenilen formül tarifi Facebook’ta milyonlarca kez paylaşıldı. Bu tarifte suyu buharlaştırılmış (evapore) süt, su ve Karo mısır şurubu kullanıldığı bildirildi.

bebek maması

SON DERECE TEHLİKELİ

Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), ise bir açıklama yaparak evde yapılan bebek formülü için uyardı. Kaliforniya Calabasas Pediyatri’nin kurucusu ve birçok ebeveyn kitabının yazarı Tanya Altmann “Hastalarıma, evde bebek formülü yapmamalarını söylüyorum. Evde yapacağınız bebek formülün bebeğin temel besin ihtiyaçlarını karşılamayacaktır. Bebeğinizin büyümesi ve gelişimi için son derecede tehlikeli olabilir, hatta bebeğinizin hastalanmasına neden olabilir.” açıklamasında bulundu.

bebek maması formülleri

ZARARLI BAKTERİLER BARINDIRIYOR

Şekerli gıdaların çocuklar için iyi olmadığını ve internetteki tarifleri gördüğü belirten Altmann “Karo mısır şurubu, eskiden kabızlığa karşı kullanılıyordu. Ancak etkili olmadığı için tavsiye edilmiyor. Üstelik zararlı bakteriler barındırabiliyor.” şeklinde açıkladı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ