KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Yorglass Barış Çocuk Orkestrası çocuklar için çaldı

Türkiye’nin önde gelen cam sektörü şirketlerinden birinin bünyesinde bulunan Yorglass Barış Çocuk Senfoni Orkestrası, İzmir’de konser verdi. Ünlü …

Yorglass Barış Çocuk Orkestrası çocuklar için çaldı

Türkiye’nin önde gelen cam sektörü şirketlerinden birinin bünyesinde bulunan Yorglass Barış Çocuk Senfoni Orkestrası, İzmir’de konser verdi. Ünlü sanatçılar Burhan Öçal ile Savaş Özkök’ün de eşlik ettiği, dünyaca ünlü şef Howard Griffiths’in yönettiği konserden elde edilen gelir, çocukların müzik eğitimine aktarılacak.

Türkiye’de cam sektörünün önde gelen şirketlerinde ve sektöründe Birleşmiş Milletler Global Compact’e imza atan tek şirket olan Yorglass, BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kapsamında toplumsal fayda çalışmaları kapsamında çocukların müzik eğitimine katkıda bunmak için İzmir’de etkinlik düzenledi.

GRİFFİTHS, ÖÇAL VE ÖZKÖK AYNI SAHNEDE

Bugüne kadar dünyaca ünlü sanatçılarla sahne alan Yorglass Barış Çocuk Senfoni Orkestrası İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde yardım konseri gerçekleştirdi. Orkestra şefliğini dünyaca ünlü şef Howard Griffiths’in üstlendiği konserde, Burhan Öçal perküsyonda, Savaş Özkök ise kanunda yer aldı. Konsere, orkestranın bağlı olduğu Yorglass Barış Çocuk Orkestrası Koruma ve Geliştirme Derneği üyeleri, İzmir Belediyesi ile Konak Belediyesi üyelerinin yanı sıra İzmir cemiyet hayatının önemli isimleri ve basın mensupları katıldı.

“EGE’DEN BİR DÜNYA MARKASI OLMAK İÇİN YELKEN AÇTIK”

Yorglass CEO’su Semavi Yorgancılar, konser öncesi düzenlenen basın toplantısında şirketin faaliyetleri ve kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları hakkında bilgi verdi. Yorgancılar “Yorglass olarak Türkiye’nin beş farklı şehrinde kurulu altı tesisimizde üretimimizi ve ticari çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Yelkenlerimizi Ege’den okyanuslara açtık, güvenilir ve global bir tedarikçi olarak dünyanın en büyükleriyle kol kola girdik. Üretmeyi sevdik, İzmir’de, Manisa’da, Bolu’da, Eskişehir’de, Çerkezköy’de, Türkiye’de taş üstüne taş koymanın değerini bildik.  Bugün geldiğimiz noktada 60’a yakın ülkeye ürünlerimizi ulaştırıyoruz. Ülkemizdeki pazar payımız yüzde 50’ye, Avrupa’daki pazar payımız yüzde 25’e çıktı. 150’den fazla farklı cam türü ve dünyanın her yerinden 70’in üzerinde tedarikçimiz ile geniş bir alanda hizmet veriyoruz” dedi.

“ÇOCUKLARI SANAT ÇATISI ALTINDA EĞİTMEYİ HEDEFLEDİK”

Yorgancılar açıklamasının devamında ise “Günümüzde şirketlerin yalnızca finansal hedeflerine ulaşmaları yetmiyor. Topluma, çevre ve ülkeye sürdürülebilir bir katkı sağlamaları gerekiyor. Bu düşünceden hareketle geliştirdiğimiz orkestramız, çocukları sanat çatısı altında eğitmeye ve sosyo-ekonomik gelişime katkı sağlamaya devam ediyor” diye konuştu.

ÜCRETSİZ MÜZİK EĞİTİMİ

Yorglass Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Yorglass Barış Çocuk Orkestrası Koruma ve Geliştirme Derneği Başkanı Gülfem Yorgancılar Perçin de orkestranın temelinin, Venezuela’da Jose Antonio Abreu tarafından kurulan El Sistema isimli uygulama olduğunu söyledi.

Perçin, “Çocuklara ücretsiz müzik eğitimi fırsatı sunarak onların toplumla entegrasyonunu sağlamak önceliğimiz. Orkestra ile birlikteliğimizde ortak paydada buluşarak çocuklara sosyal bir alan yaratıyor, toplumsal bir dönüşüme öncülük ediyoruz. Yorglass Barış Çocuk Orkestrası Koruma ve Geliştirme Derneğimize bağlı olarak çalışmalarını sürdüren orkestramızın üyeleri de İzmir’in Kadifekale, İkiçeşmelik, Agora ve Eşrefpaşa bölgelerinde yaşayan çocuklardan oluşuyor. Opera sanatçısı, Ankara Opera ve Bale Müdürlüğü görevinde bulunan Selmin Günöz’ün profesyonel sanat yaşamını tamamladıktan sonra 2015 yılında hayata geçirdiği orkestra, 2018 yılından bu yana Yorglass’ın kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında faaliyetlerini sürdürüyor” ifadelerini kullandı.

BİR ÇOCUK GELİŞİR DÜNYA DEĞİŞİR”

“Orkestranın büyüyeceğini ve daha çok çocuğa ulaşacaklarını belirten Perçin, sözlerini şöyle tamamladı: “45 çocuk ile çıktığımız sanat yolculuğumuzda 130 çocuğumuza ulaştık. Hedefimiz çocuk orkestramızın yanında gençlik orkestrası da kurmak. Çocuklarımızı, gençlerimizi her zaman sanat çatısı altında bir araya getireceğiz. Barışcanlarımızın muhteşem gelişimi bize inanılmaz bir iş yaptığımızı tekrar tekrar kanıtlıyor. Orkestramız geçmiş yıllarda dünyaca ünlü sanatçılarla sahne aldı. Bugüne kadar İdil Biret, Borusan Quartet, Gürer Aykal, Gülsin Onay ve Can Çakmur gibi önemli isimlerle aynı sahneyi paylaşan orkestramızda çocuklarımızı sanat düşüncesiyle yoğururken, barışın sesini evrensel bir dil olan müzik ile daha geniş kitlelere ulaştırıyoruz. Biz her zaman buradayız ve ‘Bir Çocuk Gelişir Dünya Değişir’ demeye devam edeceğiz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ