KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Yutulabilir mide balonu nedir? Yutulabilir mide balonunu kimler kullanabilir?

Cerrahi müdahale olmadan, anestezi gerektirmemesi ve vücuttan kendi kendine atılmasıyla ünlenen yutulabilir mide balonu, günümüzün en çok merak …

Yutulabilir mide balonu nedir? Yutulabilir mide balonunu kimler kullanabilir?

Cerrahi müdahale olmadan, anestezi gerektirmemesi ve vücuttan kendi kendine atılmasıyla ünlenen yutulabilir mide balonu, günümüzün en çok merak edilenleri arasında yer alıyor. Acısız ve ağrısız kilo verdirten obeziteye karşı geliştirilen tedaviyi sizler için araştırdık.

Daha önceleri mide ameliyatlarıyla kilo vermenin popüleritesi yaygınlaşmıştı. Ameliyat acısı ve kesiklerinden kurtulmak amacıyla geliştirilen yutulabilir mide balonu teknolojisi ise, diğer zayıflama ameliyatlarına meydan okur cinsten bir buluş. Yutulabilir mide balonu, anestezi, ameliyat ya da operasyona gerek kalmadan ağızdan alınarak kullanılan bir mide balonudur. Midede yer kaplayarak yemeği önlerken tokluk hissiyatı verir. Özellikle obezite hastalarda kullanılan bu yöntem günümüzde oldukça yaygınlaşmaya başladı. 

YUTULABİLİR MİDE BALONU NEDİR?

Yutulabilir mide balonu, obezite hastalarında zayıflama tedavisinde kullanılır. Günlük hayatta kullanılan vitamin hapları boyutunda yapısıyla ağızdan alınır. Bol su eşliğinde kullanılır ve bu yapısı itibariyle de bağırsaklardan rahatlıkla geçer ve boşaltım sisteminde dışkı yoluyla atılır. 

Daha çok kullanılmasına yönelik artışın olması ise endoskopi veya benzeri anestezi gerekliliği istemiyor oluşu. Yutulabilir mide balonundan sonra tekrar tekrar hastaneye gelmeye gerek kalmıyor ve gündelik hayatınıza acısız bir şekilde devam edebiliyorsunuz. Yaklaşık 4 ay kalan yutabilir mide balonu, başlangıcından itibaren kişiye %7 ile %15 kilo kaybettirir. Mide balonu operasyonunda ise kilo kaybı 12 haftada gerçekleşirken, yutulabilir mide balonunun toplam kilo kaybettirdiği süresi 6 ay kadardır.

Yutabilir mide balonunu kullanan ve tercih eden insanlar için uyarıda bulunan uzmanlar ise, kişilerin balon varken nasıl besleniyorsa o şekilde devam etmesi gerektiğidir. Eğer bu dönemde stresten ve üzüntü ya da mutluluktan yemek yiyorsanız, bir psikolojik destekle tedavi görmeniz de fayda olacaktır. 

YUTULABİLİR MİDE BALONUNU KİMLER KULLANABİLİR?

Yutulabilir mide balonundan en fazla fayda gören grup beden kitle endeksi 17 ile 35 arasında olan kişilerin olduğunu belirten uzmanlar, 18 – 65 yaş arasında herkeste uygulanabileceğini belirtti. Daha çok 27 ile 35 yaş aralığındaki bireylerde daha işlev görüldüğü ortaya konsa da, buna yönelik çalışmaların devam ettiğini belirtti. Uzmanlar  henüz kesin bir grubun alamaz denilmediğine, herhangi bir kişide aksi bir durum olmadığını da açıkladı.

YUTULABİLİR MİDE BALONUYLA KAÇ KİLO VERİLİYOR?

Yutulabilir mide balonuyla kilo vermenin hızlı ve acısız olduğunu dile getiren uzmanlar, 4 ile 4,5 ayda kaldığını ve bu süreçte vücudun %7 ile %15’in arasında kilo kaybının görüldüğünü belirtti. Ayrıca balonun amacının tamamen sağlıklı beslenme düzenine geçme ve kilo verirken bu düzene alışmak olduğunun altını çizen uzmanlar, istikrarsız kalan her işlemin sonradan eski haline dönebileceğinin uyarısında da bulundu.

YUTULABİLİR MİDE BALONU TEHLİKELİ Mİ?

İlk üç günde vücuda yabancı bir şeyin girmesine karşı tepki görüldüğünü belirten uzmanlar, kramp ve bulantının olmasının normal olduğunu belirtti. Bu bulantı ve kramp yutulabilir mide balonunun en belirgin yan etkilerinden olmasıyla birlikte ilaç destekleriyle mide balonu vücut tarafından benimseniyor. Yüzde 3 oranında ise her şeye rağmen şikâyetleri gerilemeyen kişilerde balonun çıkartılması gerekebiliyor. Çok düşük ihtimallerde de, gastrit, ülser ve reflü gibi yan etkiler görülebiliyor.  

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ