KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

95 Eserden Oluşan Dev Sergi AKM’de

Atatürk Kültür Merkezi’nde açılan Anadolu Uygarlıklarından İzler proje sergisi; resim, heykel ve seramik alanlarında 95 eserden oluşan dev bir …

95 Eserden Oluşan Dev Sergi AKM’de

Atatürk Kültür Merkezi’nde açılan Anadolu Uygarlıklarından İzler proje sergisi; resim, heykel ve seramik alanlarında 95 eserden oluşan dev bir sergi ile izleyiciyle buluştu. Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla hazırlanan serginin küratörü Siret Uyanık, serginin gördüğü yoğun ilgiden mutlu olduklarını ifade etti.

Galeri M tarafından yürütülen projenin sergisinde, Türk sanatının seçkin temsilcilerinin hazırladığı eserler, tarihi medeniyetleri çağdaş yorumlarla bugüne taşıyor. Disiplinler arası buluşmaya sahne olan sergi, 30 Aralık tarihine kadar AKM’de sanatseverler ile buluşacak.

Sergide; Halil Akdeniz- Anadolu Uygarlıkları, Gülten İmamoğlu – Dua, Ertuğrul Ateş – Anadolu, Ekrem Kahraman – Gılgamış Trajedisi, Balkan Naci İslimyeli – Karayazı, Erdinç Bakla – Efes Artemis, Ergin İnan – isimsiz, Yücel Dönmez – Geleneksel’den Çağdaş’a, Ayşegül Türedi Özen – Frig Vadisi, Bingül Başarır – Hitit’e Selam adlı eseriyle katılıyor. Sanatçı Varol Topaç’ın “Redaksiyon” adlı kinetik heykeli de sergide yoğun ilgi görüyor.

65 usta sanatçı; Anadolu Frig Vadisinden, Hititler, Göç, Altın şehit, Efes Artemis, Tanrıça İonna, Alegorik Figür, Frig Kuşu, Göbeklitepe’den Bugüne, Derviş, Güneş Kursu, Orta Asya’dan Anadolu’ya, Töre, Miras, Kut, Fibula, İdolun Düşsel Gezintisi, Tarihsel İzler, Yazıtlar Kadın, Çoban ve Kral, Anadolu Uygarlıklarından Mitolojik Figürler, Umut, Dönüşüm, Doğuş, Laleler, Aktan, Ahlat’ın Anısına, Mitlerden İzler, Antik Form, Oyun, Anadolu Mask, Gidenlerin Ardından gibi Anadolu tarihinin eski uygarlıklarından aldıkları ilhamla ve özgün yorumlarla oluşturulan eserleri sanatseverlere sunuyor.

Sergide “Bellek Kültepe” adlı özel bir bölümde, 28 genç sanatçının oluşturduğu resim, heykel ve seramik eserleri sergileniyor. Aynı zamanda bu bölümde Nihat Özcan’a ait mikro heykel de sanatseverlerin ilgisine sunuluyor. Projenin Koordinatörü ve Küratörü Siret Uyanık; serginin, Anadolu Uygarlıklarından İzler seri projesinin üçüncüsü olduğunu ve tema doğrultusunda yeni eserlerle projeyi uygarlıkların doğum yerlerine götüreceklerini ifade ederken, projenin yurtdışına da taşınacağını söyledi.

Anadolu Uygarlıklarından İzler proje sergisi 30 Aralık’a kadar, pazartesi günleri dışında haftanın her gün saat 10.00 ile 18.00 arasında sanatseverler ile buluşacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ