KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Bebekler nasıl uyutulmalı? Bebeğin uykusunu bozacak durumlar nelerdir?

Doğum anından sonra en önemli durumlardan biri bebeklerin uyku düzenidir. Çünkü uyku süresi bebeğin gelişimine katkı sağlayan en önemli …

Bebekler nasıl uyutulmalı? Bebeğin uykusunu bozacak durumlar nelerdir?

Doğum anından sonra en önemli durumlardan biri bebeklerin uyku düzenidir. Çünkü uyku süresi bebeğin gelişimine katkı sağlayan en önemli süreçlerden biridir. Anne ve babalar için de bu sürecin daha kolay geçmesi için bir an önce bebekler için bir uyku düzeni sağlamakta fayda var. Bebekler nasıl uyutulmalı? Bebek uyuturken nelere dikkat edilmeli?

Bebek doğduktan sonra 3 ay içinde sağlanan düzen bebeğin 1 yaşına kadar bu durumu bozmadan ilerlemesini sağlar. Bu yüzden bebeğin doğum anından itibaren bir uyku düzenine koyulmalı. Bu durum sadece bebek için değil anne ve babanın da uyku düzeni için önemlidir. Anne karnından çıktığı günden itibaren çevreye alışmaya çalışan bebeklerde ilk yaşanan sağlık sorunu sindirimseldir. Çünkü 9 ay boyunca anne yardımıyla beslenen bebeklerin hareketlenen sindirim sisteminde gaz sancısı gibi durumlar yaşanır. Bu da bebeğin uyku düzenini zorlar. Bebeğin uykusunu etkileyecek durumlar göz önünde bulundurmakta fayda var. 

bebeğin uyuması için ortam çok önemli

BEBEĞİN UYKUSUNU BOZACAK DURUMLAR NELERDİR?

 1. Anne sütünden kaynaklı sindirim sorunu yaşayan bebeklerde sıklıkla gaz sorunları ortaya çıkar. Bu da bebeklerin uyku düzenlerini bozar. Bu yüzden bebekleri yatırmadan önce gazlarını çıkartıp çıkartmadıkları kontrol edilmelidir.
   
 2. Bezinin ıslak ya da dışkıyla dolu olma ihtimali de yüksektir. Bu durumdan rahatsız olduğundan uyumakta zorluk çekebilir.
   
 3. Bebekler ilk uyudukları yeri benimser bu yüzden İlk 3 ay uyku yerleri kesinlikle değiştirilmemeli. 
   
 4. Pamuksu rahat kıyafetler tercih edilmeli aksi halde onların diğer kumaş türlerine olan alerjileri daha hızlı ortaya çıkar.
   
 5. Uyudukları battaniye, yastık ve yatak bile sürekli aynı olmak zorundadır. 
   
 6. Ciltleri çok hassas olduğundan pişik olma ihtimali de uykusuzluğa yol açar.
   
 7. Herhangi bir hastalık uyku bozukluğuna neden olur. Sıklıkla burun tıkanıklığı ya da bebekken görülen kulak sorunları da uyku problemlerine sebep olur. 
   
 8. Karnı aç olabilir ya da fazla tok olduğundan uyumak istemeyebilir. 

bebeği sadece annesi değil aynı zamanda babası da yatırmalı

BEBEKLER NASIL UYUTULMALI?

Bebeklerin en hızlı uykuya dalması için 3 ay boyunca aynı yerde aynı alanda ve aynı şekilde uyutulmalı. Uyutan kişi sürekli anne olmaması gerekir. Çünkü tek kişinin elinde uyuyan çocuk bunu alışkanlık haline getirir. Olası riskli durumlarda annenin olmaması bebeğin huzursuz uyumasına neden olabilir. Bu yüzden anne, baba ya da  diğer büyükler tarafından da uyutulmalı. Bebekler bir şeyi kolaylıkla alışkanlık haline getirir. Uyudukları ortamdaki koku ya da ışık bile onlar için ideal seçeneklerdir. Ayakta sallama ya da sallanan beşik gibi seçeneklerden kaçınmakta fayda var. Bunun yerine onları bulundukları yere bırakıp ortamı onlara alışkanlık haline getirdiğiniz sürece çevirin. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ