KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Bebeklere çörek otu yağı verilir mi? Çörek otu yağının bebeklere faydası var mıdır?

6 aydan sonra anne ve babalar bebeklerine verecekleri besinler konusunda seçici olmaya başlar. Besinler konusunda kararsız olan anne ve babaların …

Bebeklere çörek otu yağı verilir mi? Çörek otu yağının bebeklere faydası var mıdır?

6 aydan sonra anne ve babalar bebeklerine verecekleri besinler konusunda seçici olmaya başlar. Besinler konusunda kararsız olan anne ve babaların mutlaka bebeklerinin sindirim sistemlerinin çalışmasını göz önüne almalıdır. 6 aydan sonra verilebilecek besinlerden biri de çörek otu yağıdır. Vitamin bakımından zengin olan çörek otu yağı bebeklere nasıl verilmeli? Çörek otu yağının bebeklere faydası var mıdır?

Bundan asırlar yıl önce Peygamber Efendimiz (s.a.v) çörek otunun önemini vurgulamak için “Çörek otunda ölüm hariç her türlü hastalığın şifası vardır” söylemiştir. Özellikle yemeklere konulmasını tavsiye ettiği çörek otu yağı hakkında bu günkü bilim insanları da aynı tavsiyelerden bahseder. İçeriğinde B vitamini kompleksi barındıran çörek otu yağı hücreleri yenilemede en etkili doğal besindir. Dünya genelinde bu yüzden en çok tüketilen yağdır. Alternatif tıbbın vazgeçilmezi olan çörek otu yağı, 6 ay sonra anne sütünden kesilen bebekler için de önerilir. 

çörek otu

BEBEKLERE ÇÖREK OTU YAĞI VERİLİR Mİ?

Anne sütü bırakıldıktan sonra bebeklere ciddi oranda vitamin takviyesi yapılması lazım. Bu yüzden de mineral değerleri yüksek besinler verilmeli. Çörek otu da içeriğinde protein, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, karbonhidrat, glikoz, kalsiyum, vitamin E, demir, omega 3, doymuş ve doymamış yağ asitleri barındırır. Bu  yüzden bağışıklığı güçlendirmede etkili olan çörek otu yağı, bebeklerinde faydalanması gerekir. Ancak gün içinde en fazla iki defa verilmesi tavsiye edilir. Fazlası bebeklerin bünyesine ağır gelir. Çörek otu yağı, bebeğin tüketeceği bir biberon suyun içine konulabilir. Ya da gün içinde verilecek bir kase yoğurdun içine bir kaç damla damlatılarak da verilebilir. 

bebeklerde çörek otu yağı bağırsakları düzenler

ÇÖREK OTU YAĞININ BEBEKLERE FAYDASI VAR MI?

Çörek otu yağı bebeklerin sindirim sorunu yaşamalarını önler. Ek gıdaya geçen çocuklarda ishal kabızlık ve gaz sıkışması en rastlanılan hastalıklardır. Bu da bebeklerin gelişimlerini olumsuz etkiler. Özellikle gece uykularını bozar. Bu yüzden uzmanlar ek gıdaya geçildiğinde zeytin yağı veya çörek otu yağını bebeklere verilmesini tavsiye eder. Yapılan araştırmalarda çörek otu yağının bebeklere de gaz sancısını önlediğini ve rahatlıkla gaz çıkartabildikleri ortaya konulmuş. Bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar. Bunun aynı sıra bebeklerin sık sık hastalanmasını önler. Antibakteriyel etkisi sayesinde bağışıklığı güçlendirir. Vücut ısısını kontrol ederek ateşlenmenin de önüne geçer. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ