KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Çocuğa zorla yemek yedirmek neden yanlış? Yemek yemeyen çocuğa ceza verilir mi?

Çocukların bazıları çok iştahlı olurken, bazıları da o kadar iştahsız olabilmektedir. Bu durum ebeveynleri üzdüğü gibi endişe kaynağı haline de …

Çocuğa zorla yemek yedirmek neden yanlış? Yemek yemeyen çocuğa ceza verilir mi?

Çocukların bazıları çok iştahlı olurken, bazıları da o kadar iştahsız olabilmektedir. Bu durum ebeveynleri üzdüğü gibi endişe kaynağı haline de getirmektedir. Sağlıklı beslenen çocuğun gücü yerinde olurken, iştahsız çocuğun vücut direnci daha düşük olmaktadır. Ebeveynler sinirlenip çocuğa zorla yemek yedirme refleksine girebiliyorlar. Çocuğa Zorla Yemek Yedirmek Neden Yanlış? Yemek yemeyen çocuğa ceza verilir mi?

Ebeveynler çocuklarını en iyi şekilde büyütmek isterler. En sağlıklı yiyecekleri hazırlayıp, vücut direncinin daha yüksek olması için çabalamaktadırlar. Çocukların az yemek yemesi ya da çok iştahsız olması, ailelerin en çok şikayet ettiği konuların başında geliyor. Bu durum karşısında ailelerin baskıcı tavırlar sergilemek yerine, sakin olması gerekiyor. Bunun için kendilerince çözüm arayışına giren ebeveynler, ceza ya da ödül sistemi kullanma yoluna girmektedirler. 

çocuğa zorla yemek yedirmek

ÇOCUĞA ZORLA YEMEK YEDİRMEK NEDEN YANLIŞ?

Çocuğun yemeği geri çevirdiğinde, ağzından çıkardığında, yememek için direnç gösterdiğinde bazen sabrın zorlanıyor olabilir. Bu yüzden bazı zamanlarda yemesi için onu zorlamaya çalışmış olabilirsin. Ancak ne yazık ki çocuğa zorla yemek yedirmeye çalışmak birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Bunlardan biri annenin zorla yemek yedirmesine karşın güven duygusunun sarsılmasıdır. Annenin otorite olması ve bundan sonraki tüm davranışlarına müdahale edeceği hissi vermesiyle birlikte, anneyle olan güvenli bağı kaygılı bağa dönüşüm gösterebilmektedir. Bu da sürekli tetikte olma durumu, ve komut beklemeyle özgüven eksikliği olan bireyler yetişmesine sebebiyet vermektedir.

çocuğa zorla yemek yedirmek

YEMEK YEMEYEN ÇOCUĞA CEZA VERİLİR Mİ?

Çocuklara ceza vermek, her zaman için yanlış bir tutumdur. Yeme sorunu için ödül ise tamamen yanlıştır. Çocuk yemek yediği için ödüllendirildiği zaman, her yemekten sonra ödül beklemeyi öğrenir. Çocuk daha sonrasında fizyolojik ihtiyacını gidermek için değil, ödül için yemek yemeği tercih edebilmektedir. Bu durumun baş problemlerinden biri de ileride ödülle başladığı yemeğe obeziteye kadar devam edebilecek iştahının açılması ya da tamamen yemekten soğumasına sebebiyet verebilir. 

çocuğa zorla yemek yedirmek

Çocuk ihtiyaç duyduğu için, yani acıktığı, karnı guruldadığı, bazı yoksunluklar çekmeye başladığı için yemek yediği zaman, ödül beklemek gibi bir tutum geliştirmeyecektir. Bu nedenle çocuk yemek yedi diye kesinlikle ödüllendirilmemelidir. Az da olsa yemek yemesi gerektiği anlatılmalıdır.

çocuğa zorla yemek yedirmek

Ceza sistemi de kullanılmama, yemekten mahrum edilmemelidir. Yine anne ile olan bağına zarar verdiği gibi, karakteristik özelliklerinde de kötü etkiler bırakabilmektedir. Uygulanacak en doğru yöntem, çocuğun her şeyden azar azar yiyerek tadına bakmasının sağlanmasıdır. Çünkü çocuklar bazen gıdaların renginden ya da kokusundan dolayı da yemek istemeyebilirler.

çocuğa zorla yemek yedirmek

ÇOCUKLARIN SORUNSUZ YEMEK YEMESİ İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

  • Öncelikle bir çocuk öğünün aşan yemekler önüne koyulmaması gerekmektedir. 
  • Aç kalma imkanı tanıyarak, istediği yemeği yiyebileceği seçeneği sunulmalıdır.
  • Kesinlikle ebeveynlerin gergin olmaması gerekmektedir. Eğer kilo ve boy orantılıysa kesinlikle zorlandırılmamalıdır.
  • Rol model olması gereken ebeveynler, sofraya aynı saatte tüm aile olarak oturulup yenmesi gerektiği bilgisi aşılmalı ve bir ebeveynler olarak kesinlikle tek tür beslenilmemelidir.
  • Karnının aç olup, olmadığını yine çocuğun kendisi bilmektedir. Bu sebeple ne kadar isterse o kadar yiyebilme şansını ona vermeniz gerekmektedir.
  • Kaşıkla peşinde koşulmamalıdır. Hem gereksiz efor harcanmasına, hem de yemekten iyice uzaklaşmasına sebebiyet verebilir.
  • Güzel sunumlar hazırlamak ve ailece yemek yenirken tadının nasıl olduğundan bahsedilmesi iştahını arttırırken, merak duygusunu tetikleyebilir.
  • Beslenme esnasında uyarıcı televizyon, cep telefonu, tablet gibi cihazlar açık olmamalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ