KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Çocuklarda balgamlı öksürük neden olur? Çocuklarda balgamlı öksürüğe ne iyi gelir?

Akciğer sorunlarından biri olan balgam vücuttan atılmadığında şiddetli öksürüğe neden olur. Çocuklarda yaşanan bu durum ise yetişkinlere oranla …

Çocuklarda balgamlı öksürük neden olur? Çocuklarda balgamlı öksürüğe ne iyi gelir?

Akciğer sorunlarından biri olan balgam vücuttan atılmadığında şiddetli öksürüğe neden olur. Çocuklarda yaşanan bu durum ise yetişkinlere oranla daha risklidir. Çocuklar balgamı çıkartmak için uğraşırken akciğer ve boğazında hasara neden olabilir. Çocuklarda balgamlı öksürük neden olur? Çocuklarda balgamlı öksürüğe ne iyi gelir?

Vücutta doğal olarak bulunan balgam akciğer ve solunum yollarını koruyan bir mukus yapıdır. Üst solunum yolları virüslerinden kaynaklı bu yapı akciğerlere inebilir. Ayrıca oldukları yerde ise iltihaplı bir yapı oluşturur. Bu da solunum yollarının tıkanmasına yol açar. Öksürük refleksiyle atılmaya çalışılan balgam, zamanında tedavi edilmediğinde boğaz ve akciğerde hasara neden olabilir.

balgamlı öksürük çocuklar için risklidir

ÇOCUKLARDA BALGAMLI ÖKSÜRÜK NEDEN OLUR?

Genetik akciğer hastalığı varsa

Sigara içilen ortamda çok fazla kalıyorsa

Sık sık üst solunum yolları hastalığına yakalanıyorsa

Virüs ve bakterilere karşı hassasiyeti 

Ağır geçirilen bir gribal enfeksiyon sonrası kalan iltihap

balgamlı öksürüğe evde doğal tarifler

ÇOCUKLARDA BALGAMLI ÖKSÜRÜĞE NE İYİ GELİR?

  • Ciddi bir hastalıktan kaynaklı öksürük ve balgam oluşmamışsa evde bazı doğal kürlerle bu sorunu son verebilirsiniz.

TEREYAĞI, KARADUT PEKMEZİ VE KARABİBER

Akciğerlerin temizlenmesi vücutta bağışıklık sisteminin harekete geçmesi lazım. En sağlıklı uyarıcıda antioksidan ve antibiyotiktir. Bu iki etkiyi gösteren sağlıklı 3 besin karışımı hem öksürüğü hem de balgamı bitirecektir. Tereyağı, karadut pekmezi ve karabiber karışımı tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi çocuklardaki öksürüğe de fayda sağlar. Günde en fazla iki defa bu karışımı yapıp çocuğunuza içirebilirsiniz. Bir cezvenin içine Yarım çay bardağı karadut pekmezi ve yarım su bardağı su ekleyin. Daha sonra bir çay kaşığı kadar tereyağı ve çay kaşığı ucu kadar da karabiber ekleyip karıştırın. Kısık ateşte kaynayan karışımı yaklaşık 7 dakika sonra alıp ılık olmasını bekleyin. Ilık olan karışımı çocuğunuza içiriniz.

pekmez karabiber tereyağı karışım

NANE LİMON

Balgamlı öksürüğe iyi gelen en yaygın karışım ise nane limon karışımı çaydır. Hem çocuğun vitamin ve mineral oranı yükselir hem de virüslere karşı direnci daha güçlü olur. Çünkü limon ve nane tam bir mikrop yok edicidir. 

nane limon

AYVA YAPRAĞI ÇAYI

Ayva yaprağı tam bir virüs düşmanıdır. Özellikle geçmeyen öksürük ve balgam için en doğal kürlerden biridir. Ayva yaprağının akciğerleri temizlediği bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Kurutulmuş bir tutam ayva yaprağını bir su bardağı suyla beraber bir cezveye ilave edin. 5 dakika ocaktan alıp içerisine hakiki bir çay kaşığı bal ekleyin. Sıcak sıcakken çocuğunuzun tüketmesini sağlayın. Bu karışım uzun süre akciğer sorunlarını da ortadan kaldırır.

ayva yaprağı çayı

ELMA KABUĞU TARÇIN ÇUBUĞU

Lif kaynağı olarak kabul edilen elma vücut sistemi için muazzam bir besin kaynağıdır. Elmanın kabukları ve tarçın ise tam bir şifa deposudur. Bir bardak suyu koyduğunuz cezveye bir adet tarçın çubuğu ve dört tane kırmızı elmanın kabuğunu koyun. Kaynayan bu karışımı günde 3 defa öksüren çocuğunuza verebilirsiniz. Bu karışım aynı zamanda rahat bir nefes almasını sağlar. Gece uykunun bölünmemesi içinde mutlaka yatmadan önce bir bardak veriniz. 

kestane balı

KESTANE BALI

Balgamın ve öksürüğün gerçek düşmanı kestane balıdır. Kestane balı boğazda biriken balgamı atarak solunum yollarındaki mukus oranını dengeler. Akciğerlerin üzerindeki hava kapacıklarını ise virüsten arındırır. Boğazdaki tahribatı azaltarak hızlı bir iyileşme sağlar. Sıcak bir bardak suyun içine bir yemek kaşığı kestane balı koyup karıştırın. Bu karışımı günde iki defa yapınız. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ