KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Uzun yolculukta çocuk nasıl oyalanır? Arabada çocukları oyalamak için tüyolar

Tüm yılın yorgunluğunu geride bırakacağınız, ailece çıktığınız yaz tatilinde çocuğunuzun uzun yolculuklarda sıkıntı çıkarması olası durumlar …

Uzun yolculukta çocuk nasıl oyalanır? Arabada çocukları oyalamak için tüyolar

Tüm yılın yorgunluğunu geride bırakacağınız, ailece çıktığınız yaz tatilinde çocuğunuzun uzun yolculuklarda sıkıntı çıkarması olası durumlar arasındadır. Bir taraftan ebeveynler için heyecan oluştururken, bir taraftan da korku hissettiren çocuklarla yolculuklar önerilerini sizler için derledik. Uzun yolculukta çocuk nasıl oyalanır? Arabada çocukları oyalamak için tüyolar

Bir ebeveynin en özel ve en mutlu olduğu anlardan biri ailece çıkılan tatillerdir. Kocaman senede bir kaç gün ya da haftalık olan tatil iznini en iyi şekilde değerlendirmek isteyen anne babalar, çocuklarıyla belki de ilk tatil deneyimi için bir araya gelip arabaya binecekler. Bu durumda çocuğun huysuzluk yapması ve tatili zehir etmemesi beklenir. En önce arabaya binmeden tatil hazırlıklarından sonra çocuğun güvenliği kontrol edilmelidir. Çocukların güvenliğini sağladıysanız onların araba yolculuklarında sıkılıp ağlamaması, huysuzluk yapmaması için önerilerimize geçelim…

 

UZUN YOLCULUKLARDA ÇOCUKLAR NASIL OYALANIR?

ARABADA ÇOCUKLARI OYALAMAK İÇİN TÜYOLAR…

parmak kukla

PARMAK KUKLALAR

Çantada kolayca taşınabilen parmak kuklalar sayesinde her konuyu kuklalarla konuşabilir, sesinizi değiştirip anlatımlar yapabilirsiniz. Bu konuda hem psiko motor eğitimi için ideal bir aktivite olduğunu vurgularken, bir taraftan da etrafa gülücükler saçarak yolculuk eden çocuğunuzla güzel bağ kurma şansı yakalayacaksınız. Küçük masallar uydurup hareket ettirebilir, direksiyondaki babanın bile parmağına takarken, o konuşup oynamasa da araba süren bir babaymış gibi davranabilirsiniz.

çocukları arabada oyalamak

BEBEKLER İÇİN MASAL ŞARKI…

Araba yolculuklarında çocuklar genellikle uyur. Araba tutması ya da sallanması kaynaklı beşik etkisi oluştururken bebeğin dinlenmesi için ideal zamanlardır. O sırada açtığınız slow bir masal ya da ninni uykusunu getirecektir. Ama dikkat edin sizinki de gelmesin. Arada bezini kontrol edip, karnını doyurup tekrar araba koltuğuna yerleştirirken, müzikle hareket etmek hem ruh halini düzene sokar, hem de rahatlatır.

ÖNEMLİ NOKTA!

Yolculuğa çıkmadan çocuğun uyku düzenine göre bir çıkış saati ayarlarsanız, arabada daha rahat bir yolculuk yaparsınız.

çocukları arabada oyalamak

OYUN HAMURLARI

Araba içerisinde en zevkli aktivitelerden biri de oyun hamurlarıdır. Sallanan arabada daha da zor bir hal alan hamura şekil verme olayı, çocuğu da eğlendirirken, büyüklerinde kahkahalar eşliğinde ilerlemesine sebebiyet verir. Özellikle çevrede görülen şeylerin şekillerini tahmin edip oluşturmaya çalışmak verimli bir aktivite haline dönüşecektir.

çocukları arabada oyalamak

KONUŞAN KİTAPLAR

Eğer yolculuğun tadını bir taraftan sizde çıkarmak istiyor ama çocuğun da sıkılmaması için zorlanıyorsanız. En iyi çözümlerden biri de konuşan kitaplardır. Sayfaları değiştikçe anlatımını yapan kitaplar, hem maddesel olarak ilginç gelip dikkat çekerken, hem de anlattığı konu bakımından çocuğu oyalamaya yetecektir. Size önerimiz araba yolculuğuna çocuğunuzla çıkarken daha önce okumadığı yeni bir sesli kitabı yanınıza almanız olacaktır.

çocuklarla araba yolculuğu

CAMDAN DIŞARI BAKARAK HİKAYE UYDURMA

Çocuklar başka hayatlara dair bir tecrübe ve deneyim henüz geliştirmediği için, dışarıda görünen amcalar, teyzeler üzerinden hikayeler uydurarak anlatım sağlayabilirsiniz. Yeşilliklerin arasında kaç çiçek vardır tahminleri gibi ya da kırmızı arabaları saymak gibi konularda da sıkılmayan çocukların oyalanacağına emin olabilirsiniz.

çocuklarla uzun yolculuk

BOL BOL MOLA VERİN

Çocuğun her şeye rağmen huysuzlaşmasıyla aslında oldukça fazla sıkıldığının ve molaya ihtiyacı olduğunun sinyalini verir. Bol bol molalar verip, ona çevreyi göstermek oldukça etkili bir oyalanma şeklidir. Ayrıca tatilin en büyük keyfi de molalarla ara ara dinlenmelerle çıkar. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ