KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Çocukların bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

Çocukların bağışıklık sistemi, yetişkin bir bireye göre daha hassastır. Dolayısıyla çocukların bağışıklıklarının güçlendirilmesi çok önemlidir …

Çocukların bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

Çocukların bağışıklık sistemi, yetişkin bir bireye göre daha hassastır. Dolayısıyla çocukların bağışıklıklarının güçlendirilmesi çok önemlidir. Özellikle okul çağındaki çocukların sınıf ortamında maruz kaldıkları virüs ve bakteriler, kolayca enfeksiyonel hastalıklara davetiye çıkartabiliyor. Bu konuda uzmanlar çocukların bağışıklık sistemini destekleyen besinleri açıkladı.

Bahar ayının gelmesiyle birlikte, mevsim geçişlerinde yaşanan hastalıklar çok daha fazla olarak görülmektedir. Özellikle çocuk bünyesini düşündüğümüzde yetişkin bir bireye göre daha hassas olduğu gerçeklerdendir. Çocukların daha virüs ve bakterilerin olduğu yerlere temas etmesi sebebiyle, bağışıklık sistemlerinin korunması ve destekleyici gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. Bu konuda açıklama yapan uzmanlar, bu konudaki en önemli faktörün doğru ve dengeli beslenme olduğunun altını çizdi.

çocukların bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

Öncelikle mevsim geçişlerinde yaşanan hastalık sıkıntısını en aza indirmek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için su tüketimi çok önemlidir. Ebeveynlerin çocuklara suyu sevdirmesi ve su tüketimine teşvik etmesi gerekmektedir. İşte uzmanların çocukların bağışıklık sistemini destekleyici ve güçlendirici besin önerileri…

çocukların bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

 

DÜZENLİ BALIK TÜKETİN

Uzmanlar, çocukların bağışıklık sistemi için tüketmesi gereken besinleri açıklarken önceliği balık grubuna verdi. Balığın hem zihinsel gelişimi desteklediği hem de bağışıklık sistemini güçlendirdiğini açıklayan uzmanlar, haftada en az 2-3 kez balığın tüketilmesi gerektiğini belirtti.

çocukların bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

PROTEİN KAYNAĞI YUMURTA

Yumurta vücudumuzun üretemediği dışarıdan almamız gereken bütün aminoasitlerin tamamını içerir. Özellikle çocukların tüketmesi gerektiği besinler arasında yerini alan yumurta, kemiklerde büyüme ve gelişme, kasların güçlenmesi bakımından önem arz etmektedir.

çocukların bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

DOST BAKTERİ KEFİR

Uzmanlar, kefirin doğal bir probiyotik olduğunun altını çizerken içerdiği, B12, B1, B6 ve K vitaminlerini sayesinde bağışlık sistemini ayakta tutar. İçerdiği kalsiyum ve magnezyum sayesinde kemik sağlığını korur. Çocukların günlük beslenmesinde mutlaka bir bardak kefirin bulunması gerektiğini açıklayan uzmanlar, tadının sevilmeme durumuna karşı da bir meyvenin püresi yada suyuyla lezzetli hale gelebileceğini belirtti.

çocukların bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

MUCİZE BESİN PROPOLİS

Propolis, virüs ve bakterilerin vücuttan kovulmasına yardımcı olur. Özellikle çocukların bağışıklık sistemini sağlamlaştıran mucizevi besin propolis, hastalığa karşı da tedavi edici bir özelliğe sahiptir. Bu özelliğiyle birlikte antibiyotik kullanımı azaltır. Ebeveynlerin çocuklarına propolis tükettirmesini öneren uzmanlar, günde 10 damla olacak şekilde herhangi bir yiyecek ya da içeceğe karıştırılabileceğini açıkladı.

çocukların bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

BOL BOL YEŞİLLİK VE MEYVE

Çocukların bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için gereken başlıca vitaminlerden biri de C vitaminidir. Antioksidan deposu olan yeşil yapraklı sebze ve turunçgiller, içerdiği C vitamini sayesinde çocukların hem severek tükettiği lezzette, hem de bağışıklık sistemini çok güçlendirmektedir. Tadının sevilmemesi durumunda farklı yiyeceklerin içerisine karıştırılarak, yahut sevdirmeye çalışılarak tüketilmesini öneren uzmanlar, dengeli bir beslenmeyle birlikte çocukların bağışıklık sisteminin çok güçlü olacağını belirtti.

çocukların bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

ÖNEMLİ UYARI

Uzmanlar ayrıca her çeşit yiyeceği tüketmenin dengeli ve sağlıklı olduğunun altını çizerken, tek çeşit besinin ne olursa olsun zararlı ve bağışıklık sistemine iyi gelmediği belirtildi. Bu durumda doğru bir beslenme tablosu, çocuğun alışkanlık haline getirmesi durumunda, gelecek hayatında daha sağlıklı bir ömür geçirebileceği ifade edildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ