KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Hamilelikte açılma olduğu nasıl anlaşılır? Hamilelikte açılma hissedilir mi?

Hamilelilerde 38 ile 41. hafta arası doğum gerçekleşebilmektedir. Doğum zamanı geldikçe hamile adayların açılmayı kontrol etmesi, aslında doğum …

Hamilelikte açılma olduğu nasıl anlaşılır? Hamilelikte açılma hissedilir mi?

Hamilelilerde 38 ile 41. hafta arası doğum gerçekleşebilmektedir. Doğum zamanı geldikçe hamile adayların açılmayı kontrol etmesi, aslında doğum kaygısını azaltmaya yardımcı olmaktadır. Kontrolün anne adayın olması ve bilinçli hareket etmesi bu konuda oldukça önem taşır. Hamilelikte açılma olduğu nasıl anlaşılır? Hamilelikte açılma hissedilir mi?

Doğuma yaklaşan anne adayının kendinde açılma olup olmadığını kontrol edebilmesi, karar verebilmesine ve dolayısıyla doğum sırasında kaygı azalmasına sebep olur. Ne kadar bilinçlenirseniz o kadar rahat doğum gerçekleşmektedir. Açılmanın olup olmadı kimi kadında hissedilirken kimi kadında hissedilmeyebilir. Tam doğum esnasında suyun gelmesi gibi belirtilerle doğumun başladığı anlaşılır. bundan önce annenin açılmalarını kontrol etmesi en hazırlıklı olmasını sağlayan süreçtir. Bunu doktorunuza ya da steril eldiven takarak da yapabilirsiniz.

hamile kadın

HAMİLELİKTE AÇILMA OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Anne adaylarının ya da doktorların açılma olup olmadığını anlayabilmesi için ilk olarak ellerinizin temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Steril eldiven takabilir ya da dezenfektanla ellerinizdeki bakterileri tamamen öldürebilirsiniz.

1- RAHATLA

Açılmayı kontrol ederken, rahat olacağınız bir ortamda olun, herhangi bir kasılma ya da gerginliğiniz olmasın. Bazı anne adaylarının tercihi müzik açmak oluyor. Ardından yavaş nefes alıp verme ve vücudun sesini duymaya odaklanın. Damarlarınızdan geçen kanı bile hayal etmeye çalışın. Dinginleşin, rahatlayın…

2- POZİSYONA GEÇ

Anne adayı bacakları açık halde çömelmeyi denemeli. Birçok insan, bunun servikslerine erişmenin en kolay pozisyonu olduğunu düşünür. Diğerleri, bir masada veya başka bir yüzeyde bir bacak yükseltilmiş olarak oturmayı veya ayakta durmayı tercih eder. Desteğe ihtiyacınız varsa, sizi ayakta tutacak bir yardımcı bulun.

3- İKİ PARMAK KULLAN

Rahim ağzına ulaşmanız için steril hale getirdiğiniz elinizden orta ve işaret parmağınızı vajinadan içeriye doğru sokun. Herhangi bir iç kesik, çizik, yaralanmadan uzak durmak için tırnaklarınızın kısa olması ve oldukça yavaş hareket etmeniz önemli. Hatta zorlanıyorsanız bir kayganlaştırıcı krem ya da yağ kullanabilirsiniz.

5- AÇILMAYI KONTROL ET

Parmak uçlarınızı rahim ağzına sokmaya çalışın. Bir parmak ucunuz eğer rahim ağzına sığarsa, bir santimetre genişlemiş diyebilirsiniz. Eğer iki parmak sığarsa (asla zorlamayın) iki santimetre genişlemiş diyebiliriz. Açıklıkta ne kadar boşluk varsa, parmak ucunuzdan kaç tane sığabileceğinin hesabını etrafında yavaşça gezdirerek yapabilirsiniz. 

doğum

HAMİLELİKTE AÇILMA BAŞLADIKTAN NE KADAR SONRA DOĞUM GERÇEKLEŞİR?

Başlangıçta 0 cm olan rahim girişi, doğum eyleminin başlamasıyla 1 cm’den 10 cm’ye kadar açıklık gösterir. Rahim ağzı açıklığı 10 cm’ye ulaştığında ise artık bebeğinizin doğum için hazır olduğu anlaşılabilir. Özellikle 10 olarak belirtilir çünkü bebeğin çıkması için bu açıklığın olması gerekmektedir. Gerçekleşmediği takdirde doktor tarafından desteklenerek açılabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ