KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Hamilelikte çatı ağrısı neden olur? Hamilelikte çatı ağrısı nasıl geçer?

Hamilelikte meydana genel fiziksel değişimlerin başında karın bölgesindeki şişme gelir. Bu durumun rahatlıkla gerçekleşmesi için hormonlar …

Hamilelikte çatı ağrısı neden olur? Hamilelikte çatı ağrısı nasıl geçer?

Hamilelikte meydana genel fiziksel değişimlerin başında karın bölgesindeki şişme gelir. Bu durumun rahatlıkla gerçekleşmesi için hormonlar devreye girer. Farklı durumlara neden olan bu değişimlerin başında çatı ağrısı denilen durumlar yaşanır. Bu da zaten zor olan hamilelik sürecini daha da zorlu hake getirir. Hamilelikte çatı ağrısı neden olur? Hamilelikte çatı ağrısı nasıl geçer?

Vajen yanı çatı kemiği olarak bilinen vajinadaki en eklem yapısına sahip olan bölgedir. Bu bölgede kıkırdaklı eklemler bulunur. Hamilelik sürecinde en hızlı değişen yerdir. Aslında burada sabit olan eklemler hormonlar nedeniyle yumuşar ve esner. Ancak bazı kadınlarda bu esneme gerçekleşme oranı az olduğundan karın şiştikçe ve üst bölgede ağırlık artıkça çatı kemiğinde ağrı meydana gelir. Ağırlık aşağı doğru artıkça kemiklere yüklenen yük ağrılara yol açar. 

hamilelikte çatı ağrısı bel ve diz ağrısından daha çok görülür

HAMİLELİKTE ÇATI AĞRISI NEDEN OLUR?

Hamilelik sürecinde anne adayının sıklıkla yaşadığı sorunlardan biri kemik ve eklem ağrılarıdır. Vücudun fiziksel olarak yaşadığı bu süreçte aslında hemen hemen herkes bel ve diz ağrılarının fazla olduğunu düşünür. Ancak anne adayı en çok çatı kemiğinden kaynaklı ağrı yaşar. Bu durum ilk hamilelik ve ikiz bebeklerde daha sık görülür. Hamilelikte çatı ağrısını tetikleyen durumlardan bir diğeri ise bebeğin ağrılığıdır. Ayrıca aylar ilerledikçe anne adayında bu şikayetler artar. Öte yandan anne adayının daha önce kaza geçirmesi ya da kemiklerindeki güçsüzlükte çatı ağrısına neden olur. Çoğu zaman oturmada zorluk çeker. 

hamilelikte pelvik kemiği gevşetilmeden doğum gerçekleşmez

HAMİLELİKTE ÇATI AĞRISI NASIL GEÇER?

Aslında ağrının hiç yaşanmaması için anne adayının hamileliğin ilk haftalarından itibaren esneme hareketleri yaparak buradaki eklem yapısını gevşetmeli. Ne kadar sert kalırsa ağrı o kadar çekilmez hal alır. Ayrıca o bölgenin sıcak tutulması da ağrının şiddetini azaltır. Ani hareketlerden kesinlikle kaçınılmasında fayda var. Bunun yanı sıra merdiven çıkarken basamaklardan teker teker inip çıkılmalı. Sırt kısmında her zaman yumuşak bir destek olmalı. Anne adayının kesinlikle dar giyinmemesi gerekir. 

hamilelikte ağrılar

HAMİLELİKTE ÇATI MUAYANESİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Genellikle ilk doğum yapan anne adaylarına uzmanlar bu kontrolü daha sık yaparlar. Pelvis yani çatı kemiğinin gevşekliğini kontrol eder. Kemikler gevşemediğinde doğum gerçekleşemeyeceği için doktorun sık sık bunu kontrol etmesi gerekir. Aksi halde anne adayı doğumda gerçekleşecek açılmayı yapamaz ya da zorlamada kendine zarar verebileceğinden sezaryen doğum için hazırlık yapılır. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ