KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Hangi böcek ısırığı nasıl olur? Böcek ısırmaları belirtileri nelerdir?

Havaların ısınması ile beraber artan böcek ısırıkları hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Bazı böcekler gözle görülür şekilde ısırsa …

Hangi böcek ısırığı nasıl olur? Böcek ısırmaları belirtileri nelerdir?

Havaların ısınması ile beraber artan böcek ısırıkları hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Bazı böcekler gözle görülür şekilde ısırsa da kimisinin ne zaman ısırdığı belli olmaz. Enfeksiyonlu virüslere neden olan bu ısırmalar, bölgenin tahribatına sebebiyet verir. Peki hangi böcek ısırığı nasıl olur? Haberin detayında ısırmalara dair her şeyi bulabilirsiniz.

Yaz aylarında daha sık yaşanan böcek ısırığı ciddi hastalıklara neden olmaktadır. Böyle durumlarda önemli olan hangi böceğin nasıl ısırdığıdır. Çoğu zaman tam olarak hangi böcek tarafından ısırıldığını tanımlamak oldukça zor bir hal alır. Bu durum da tedavinin gecikmesine sebebiyet vermektedir. Ancak bu durumun önüne geçilebilir. Her ne kadar ısırıklar birbirine benzese de gösterdikleri belirtiler aynı değildir. Havaların ısınması ile en çok artan ısırık ise sivrisinektir. Isırılan bölgenin şişmesi sertleşmesi, kaşınması ve kabarması gibi belirtilerle kendini gösterir. 

hangi böcek ısırığı nasıl olur

BÖCEK ISIRMALARININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

 1. Vücuda giren enfeksiyonlu hücreler genellikle bağışıklık sistemini etkiler. Bu yüzden vücut antikor üretmeye başlayınca, vücut ısınmaya başlar. 
 2. Enfeksiyon alerjik reaksiyonlara neden olduklarından boğazların şişmesine bu da yutkunma güçlüğüne neden olur.
 3. Sinir hücrelerinin hasar alması şiddetli baş ağrılarına ve vücut yorgunluğuna sebebiyet verir. 
 4. Kan basıncının düzensizleşmesini sağlayan mikroplar, hızlı kan akışını sağlar bu da kalp ritmini bozar. 
 5. Akabinde mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler devam eder. 

sivrisinek ısırığı

HANGİ BÖCEK ISIRIĞI NASIL OLUR?

EŞEK ARISI

 • Eşek arısı ısırığı normal arı ısırığından daha fazla canınızı acıtır. Eşek arısının ısırdığı bölge hemen kabarır ve kırmızı bir renk alır. Eşek arısının ısırığının en önemli farkı ise kulak ve dudaklarınızın morarıp, solunum probleminin ortaya çıkmasıdır. Bu durum karşısında bir uzmana danışmalısınız.

eşek arısı

ATEŞ KARINCASI

 • Açık kahve renkli karıncaların ısırması zehirli olduğundan ciddi alerjik şoklara neden olur. Isırık sonrası cilt tahrişi, aşırı kaşınma ve dökülme gibi belirtilerin yanı sıra nefes alıp verme problemi ortaya çıkar.

ateş karıncası

KARASİNEK

 • Karasinekler insan kanı içerek beslenen hayvanlardır. Isırdığı bölgede kırmızı küçük nokta oluşur. Zamanla bu nokta iltihaplı bir kabarcığa dönüşür. Karasinekler birçok farklı hastalık taşıdıklarından ısırılma sonrası bir doktora görünmekte fayda var. 

kara sinek

TAHTA KURUSU

 • Sivrisinek ve pire ısırıklarına benzeyen tahta kurusu ısırığını ayırt etmenin tek bir yolu vardır. Tahta kurusu aynı bölgede bir yol izliyormuş gibi bir kaç defa ısırır. Ciltte aşırı kaşınma ve kanamaya neden olur.

tahta kurusu

ARI 

 • Arı ısırığı çok tehlikeli değildir. Ancak arı ısırığına alerjisi olan bazı ilar için bu durum çok kötü sonuçlara neden olabilir. Arı soktuğu bölgede iğnesini bırakır ve o bölgenin ödem toplamış gibi şişmesine sebebiyet verir.

arı

KENE

 • Kene ısırığı, ölümle sonuçlanan ciddi böcek ısırmalarından biridir. Keneler ısırdıkları insan vücudunda günlerce yaşayabilir. Ateşlenme, kusma ve baş dönmesi gibi belirtilerle kendini gösterir. Erken müdahale edilmediğinde bağışıklık sistemini zayıflatarak ölüme neden olur.

kene

SİVRİSİNEK ISIRIĞINA DOĞAL YÖNTEM!

Sivrisinekler her yere kondukları için belirli bir virüs vücuda enfekte etmez. Birden fazla enfeksiyonu vücuda aktardığı için ciddi cilt ve sağlık sorunlarına neden olur. Bazılarını sivrisinekler hiç ısırmak bazılarının hastalanmasına sebebiyet verir. Sivrisinek balon gibi bölgeyi kabartır. Enfeksiyon hızla yayıldığı için önüne geçmedeki en etkili yöntem buz kompresidir. Daha sonra enfeksiyonun yakıcılığını azaltmak için ılık çay torbası konulmasından fayda var. Kaşıntının tahribatını azaltmak için antimikrobiyal özlü kremler ya da limon gibi doğal ilaçlar sürülebilir. Bölgenin yumuşak kalması için kozmetik ürünler yerine daha dola aleo vera jeli kullanılabilir. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ