KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Kırmızı et çocuklara faydalı mı? Çocuklar ne kadar kırmızı et tüketmeli?

Kurban Bayramı, vesilesiyle bolca et tüketeceğimiz bir dönem girmiş bulunmaktayız. Çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek isteyen ebeveynler, et …

Kırmızı et çocuklara faydalı mı? Çocuklar ne kadar kırmızı et tüketmeli?

Kurban Bayramı, vesilesiyle bolca et tüketeceğimiz bir dönem girmiş bulunmaktayız. Çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek isteyen ebeveynler, et konusunda da çocukların kapasitesi ve faydalarını öğrenme arayışına girdi. Kırmızı etin çocuklar üzerindeki etkisi, zararını ve faydalarını açıklayan uzmanlar, ebeveynlerin sorularını yanıtladı. Kırmızı et çocuklara faydalı mı? Çocuklar ne kadar kırmızı et tüketmeli?

Çocukların fiziki ve zihinsel gelişiminde önemli yer tutan beslenme alışkanlıkları, ilerideki yaşam kalitesini de şekillendirmektedir. Yıllar sonra ortaya çıkabilecek sıkıntıları ortadan kaldırmak için beslenme alışkanlıklarına şekil vermek gerekmektedir. kırmızı et ise bu beslenme alışkanlığında oldukça önemli bir yere sahiptir. Yapılan araştırmalar sonucuna edinilen bilgilere göre kırmızı et tüketimi gerçekleştirmeyen çocuklarda öğrenme güçlüğü ve anemi tarzında hastalıklar baş göstermiştir. Kırmızı et bütün insanlar için hayati bir öneme sahipken, çocuklardaki önemine bir bakalım…

çocuklarda kırmızı et tüketimi

KIRMIZI ET ÇOCUKLARA FAYDALI MI?

B6, B12 gibi vitamin kaynakları kırmızı ette bulunmasıyla beraber çocuklarını gelişimini desteklemektedir. Gelişim döneminde olan çocuklar için kırmızı et, zihinsel ve fiziksel olarak da katkı sağlarken, protein ihtiyacını da en yüksek oranda içeren kırmızı eti tüketerek kazanması gerekmektedir. Vücudunda proteinin canlandırdığı kas sisteminin de daha güçlü ve yapısında sağlamlaşma görüldüğünü belirten uzmanlar, vücudun güçlü olması için tüketiminin çok önemli olduğunu belirtti.

çocuklarda kırmızı et tüketimi

Çocuklarda anemi yani kansızlık hastalığına iyi geldiği ortaya konulurken, gerekli protein ve mineralleri etten alan çocuğun, vücudunun dış etken ve virüslere karşı da daha dirençli olduğu görülmüştür. Kırmızı et tüketen çocuğun aminoasitlerinin de yükseldiğini belirten uzmanlar, çocukların sağlıklı ve dirençli bir gelişim sağladığının da altını çizmiştir.

Okulda öğrenme güçlüğü çeken çocukların kırmızı et tüketiminin arttırılması gerektiğini belirten uzmanlar, yetersiz kalan mineral ve vitaminlerin ayrı ayrı takviyesi yerine et tüketimiyle de normal seviyeye getirildiğini belirtti.

çocuklarda kırmızı et tüketimi

ÇOCUKLAR NE KADAR KIRMIZI ET TÜKETMELİ?

İçerdiği besin unsurları, protein, demir başta olmak üzere mineral maddeler ve B grubu vitaminler nedeniyle oldukça zengin bir besin kaynağı olan kırmızı et, besin sisteminde olmazsa olmaz bir öneme sahiptir. Et yemeyen ailelerin dahi çocuklarının gelişim döneminde destek vermek için, et yedirmesi gerektiğini açıklayan uzmanlar, 4 – 6 yaş aralığındaki çocuğun günde 20 – 25 gram protein tüketmesi gerekmektedir. Bu da yaklaşık 100 ila 125 gramlık bir et parçasına denk gelmektedir. 

çocuklarda kırmızı et tüketimi

Yaşın büyümesiyle et oranında büyümesi gerektiğini belirten uzmanlar, 7 – 9 yaş aralığındaki çocukların 26 – 38 gram protein ihtiyacı ortaya çıktığını açıkladı. 10 – 13 yaş aralığınınsa 39 – 60 gram protein ( diğer bir ifadeyle kilogram başına 1 gram protein) tüketmesinin zorunlu olduğunu belirtti. Bunun en az yarısı da hayvansal besinlerle karşılanması gerekmektedir. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ