KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Mutlu ve huzurlu bir evlilik için neler yapılabilir? Evlilikteki en önemli şeyler nelerdir?

İnsanlar birbirlerine duydukları sevgi ile evlilik adı altında birleşip yuva kurmaktadırlar. Sonrasında fazla beklenti içerisinde olan insanlar …

Mutlu ve huzurlu bir evlilik için neler yapılabilir? Evlilikteki en önemli şeyler nelerdir?

İnsanlar birbirlerine duydukları sevgi ile evlilik adı altında birleşip yuva kurmaktadırlar. Sonrasında fazla beklenti içerisinde olan insanlar hayal kırıklığına uğramaktadır. Evliliğin devamlı mutlu bir halde ilerlemesi için bilinmesi gereken bazı gerçekler vardır. Uzmanlar yapılan araştırmalar sonucu açıkladı. Mutlu ve huzurlu bir evlilik için neler yapılabilir? Evlilikteki en önemli şeyler nelerdir?

Dünyanın her yerinde insanlar çeşitli sebeplerle boşanırken, ilk görüşte aşka tutulup evlenenlerin sayısı da oldukça fazladır. Her ilişkide belli başlı tartışmalar, sıkıntılar yaşanabilir. Çiftler bu durumda nasıl hareket edeceğini ve ne yapacağını bilemez halde kalırlar. Bu karşımıza çıkan hayal kırıklıkları ve mükemmeliyetçi tavrın ortaya çıkardığı agresif ve kalp kırıklıklarından uzak kalmak için uzmanlar mutlu evliliğin tarifini ortaya koydu. Öfke problemleri, kavgalar, kıyaslamalar ve suçlamalar gibi olumsuz şeylerden uzak kalmak için, ne olursa olsun sevgi bağıyla bağlı kalabilmek adına uzmanların açıkladığı gerçekler, birbirini seven iki insanın ilk günkü gibi mutlu bir evliliğin devam etmesi için yeterli olacaktır.

10 adımda mutlu evlilik

EVLİLİKTEKİ EN ÖNEMLİ ŞEYLER NELERDİR?

Evlilikte çiftlerin birbirine duyduğu sevgi kadar saygı ve güvende son derece önemlidir. Birbirlerinin en yakın arkadaşı gibi olma durumu çok önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar, asla sırların olmaması gerektiğini ama bununla beraber de kişilik hakkı olan mahremiyetin ihlal edilmemesi gerektiğini vurguladı. Kin tutulmaması gerektiğini ve akşam yatağa dönüldüğünde güne sıfırdan başlarcasına, sorunu medeni insanlar gibi çözülüp kapanmasının evlilik ömrünü uzattığını vurgulandı. Ayrıca düzenli olarak sorulan “Nasılsın?” sorusu çok önemlidir. Bir hayat ortağı için o hayatın nasıl geçtiğini bilmesi gerekmektedir. Aktif dinleyici olup, dertlerine çözüm üretmeye çalışırken, yargılayıcı olmaktan kaçınmak gerektiği araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Çünkü bireyin belki de kimseye söyleyemediği o gerçeklere sizin hayat ortaya olarak güven içerisinde anlatabilmesi gerekmektedir. İyi iletişim, iyi evlilik demektir. iyi evlilik, mutluluğa giden yolun yapı taşıdır…

mutlu evlilik

MUTLU VE HUZURLU BİR EVLİLİK İÇİN NELER YAPILABİLİR? 

1. SEVDİĞİNİZLE BERABER OLUN 

Uzmanlara göre mantık evlilikleri ile yürütülen ilişkilerde sevgi yoksunluğu belirli bir süre sonra problemler yaratmaktadır. Sevgi yoksunluğu zaman içerisinde empati kurmayı engellediği için belirli ihtiyaç hiyerarşisinde eksiklikler görülmeye başlanır. Unutmayın insan sevdiğine değer verir. Mutlu bir evlilik için sevgi olmazsa olmazlar arasındadır.

10 adımda mutlu bir evlilik

2. BEKLENTİLERİNİZİ VE SİZİN KATABİLECEĞİNİZ ŞEYLERİ LİSTELEYİN

Mutlu evlilik için adım attığınız bu yolda, uzmanların kendinize daima hatırlatmanızı istedikleri şey; iki kişilik bir yaşam sürdüğünüzü ve bu yaşamın içerisinde ortak olduğunuzdur. Siz süper değilseniz, karşınızdakinden de süper olmasını bekleyemezsiniz. Dolayısıyla yapmanız gereken şey, beklentilerinizi düşürmek ve insan olduğumuzu kendinize hatırlatmak olacaktır. 

10 adımda mutlu bir evlilik

3. TAKIM ÇALIŞMASI YAPIN

Evlilik bir ortak çalışmadır. İki kişinin alacağı ortak kararlar neticesinde ilerleme gösterecektir. Bir şeyleri düşünüp, planlamalar yaparken sadece kendi adınıza değil, eşinizin görüşlerini de almanız gerekmektedir. Evliliğinizde partnerinizi eğer bir rakip olarak görüyor ve kendinizi yarışmada hissediyorsanız, bu durumun ileride doğuracağı problemler de kaçınılmaz olacaktır. Çıkışların olduğu kadar inişlerini de bilmeniz sizi strese sokmaktan koruyacak ve kendi içinizde kriz yönetimi yapmanızı sağlayacaktır. 
Pozitifliği elinizden asla bırakmayın.

10 adımda mutlu evlilik

4. MACERACI OLUN

Genelde ilişkilerde ilk zamanlar mum ışığında yemekler yenirken, evlendikten sonra ortadan kalkan romantik davranışlar hayal kırıklığına uğratıyor. Bunun için daima sevginizi belli edecek etkinlikler, sözler ve davranışlar sergileyin. Sürekli mum ışığında yemek beklemek de aynı şekilde hayal kırıklığını tetikleyecektir. Beklenti içerisine girmeyin. Anı güzelleştirmeye yönelik çalışmalar yapın ve “anı yaşayın”.
 

10 adımda mutlu evlilik

5. BİRBİRİNİZE OLAN SEVGİNİZİ AZALTACAK HAREKETLERDEN UZAK DURUN 

Yapılan araştırmalara göre yaşlandıkça partnere ilgi düşmektedir. Alışkanlık haline getirilen monoton ilişki belirli bir süre sonra olsa da olur, olmasa da olur havasına sokar. Bu durumdan uzak kalmak için sevecenliğinizi ve sevginizi daima belli eden hareketler yapın. Herkes sevilmek ister. Psikolojide ayna etkisi yapacağından karşınızdaki kişi de size aynı sevgi yaklaşımında bulunacaktır. 

mutlu bir evlilik

6. ZOR ZAMANLAR İLE BAŞA ÇIKIN

Evliliğin ilk günlerinden itibaren yaşadığınız süreçte iyi günlerinizde yan yana olduğunuzu ve kötü günlerinizde de olmanız gerektiğini kendinize hatırlatın. Partneriniz üzerindeki stresi atmak için bu zor zamanları güzelleştiren siz olun. İletişim kurmaktan asla vazgeçmeyin ve kesmeyin.

10 adımda mutlu evlilik

7. MONOTONLUĞUN FARKINDA OLUN 

Kendinizle her zaman eğlenemediğiniz gibi, partnerinizle de her zaman eğlenmek zorunda değilsiniz. Beklenti içerisine girmeniz anı kaçırmanıza sebebiyet verebilir. Ve önemli olan yaşadığınız andır. Sıradan günlerde geçebilir, sıkılabilirsiniz. Önemli olan kiminle sıkıldığınızdır. Onunla sıkılmak bile size tek başınıza kalmaktan daha güzel gelmelidir. 

10 adımda mutlu evlilik

8. KARŞILAŞTIRMA YAPMAYIN

Sizden bir tane daha yok. Dolayısıyla sahip olduğunuz evlilikte biriciktir. Karşılaştırma yapmanız yersiz kalacaktır. Uzmanlar uyarısında kimseyi kimseyle kıyaslamanın bir faydası olmadığını sadece kaosa sebebiyet verdiğini vurguladı. Karşılaştırma yerine yapıcı eleştirilerde bulunabilirsiniz. Yada kendinize yapıldığındaki hissiyatları düşünüp, karşı tarafa bunu yapmanın ne kadar kötü olacağını tahmin edebilirsiniz. Karşılaştırma yaptığınız süreyi boşa harcamayın. Eleştirmek kolaydır ama çözüm üretmek zordur. Siz zoru başardığınızdan emin olun.

10 adımda mutlu evlilik

9. DEĞER VERMENİN, GERİ ALMASI DAHA KOLAYDIR 

Daima unutmayın, eğer verirseniz, diğer kişi bunu kesinlikle hatırlayacaktır. Evliliğinizde inisiyatif alın ve veren olun, eşiniz bunun için sizi ödüllendirecektir. Aynı şekilde zamanı geldiğinde psikolojideki ayna felsefesi devreye girecek, karşınızdaki kişi de kendinde bir görev olarak benimseyecek ve icra edecektir.

10 adımda mutlu evlilik

10. TAKDİR EDİN

Karşınızdaki insanın hayat ortağı olduğunuzu unutmayın, başarıları takdir edin. Çünkü siz onun biricik hayatındaki, biricik ortağısınız. Dışarıda beklemediği takdiri muhakkak ki hayatını paylaştığı insandan bekleyecektir. Uzmanlara göre eksiklikleri tatlı dille dile getirin, daima yapıcı olarak yaklaşma durumu ilişkinin temellerini daha da sağlamlaştıracaktır.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ