KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Ramazanda egzersiz nasıl yapılır? Oruç tutanlar nasıl spor yapmalı?

Mübarek Ramazan ayının gelmesiyle birlikte birçok kişinin muzdarip olduğu konulardan biri iftarda kontrolsüz yeme sonucu kilo almaktır. Oruç …

Ramazanda egzersiz nasıl yapılır? Oruç tutanlar nasıl spor yapmalı?

Mübarek Ramazan ayının gelmesiyle birlikte birçok kişinin muzdarip olduğu konulardan biri iftarda kontrolsüz yeme sonucu kilo almaktır. Oruç tutarken 30 gün boyunca kilo almamak için internette ramazanda egzersiz yapılır mı soruları araştırılıyor. Peki oruç tutarken spor yapılır mı? İşte, Ramazan ayında egzersiz yapılır mı sorularının cevabı ve daha fazlası…

Yapılan araştırmalara göre oruç tutmak insan sağlığı açısından sayısız faydaya sahip. Özellikle vücudu toksinlerde temizlemesiyle öne çıkan oruç aynı zamanda kilo vermeyi de kolaylaştırmaktadır. Uzmanlar Ramazan ayında doğru beslenme tarzı ve doğru egzersizler ile metabolizmanın yavaşlamasını engellemenin ve kilo almadan oruç tutabilmenin mümkün olduğunu belirtiyor.  Peki ramazanda ne tür egzersizler yapmalı? İşte cevaplar:

ORUÇLUYKEN YAPILABİLECEK EGZERSİZLER!

– Ramazan ayı boyunca ev içi egzersizler yapabilir (Plank, ağırlıksız squat, vb.)

-Pilates yapabilir

-Bisiklet sürebilir

-Düşük tempolu yürüyüş yapabilirsiniz.

Uzmanlar egzersiz yaparken olası bir kalp çarpıntısı ,mide bulantısı, göğüs ağrısı ya da nefes alıp vermede zorluk çekerseniz hemen egzersizi sonlandırmanız gerektiği konusunda uyarıyor. 

ramazanda egzersiz nasıl yapılır

RAMAZANDA EGZERSİZ NASIL YAPILIR?

  • Oruçlu olduğunuz günlerde vücudunuz alışana kadar her gün yavaşça ufak ufak egzersizlere deneyerek başlayabilirsiniz.
  • Egzersiz yaparken sıvı kaybı yaşayacağınız için asla egzersizin dozunu arttırmamanız gerekiyor. Çünkü karaciğerinizde ve kaslarınızda depo edilen şeker azalır ve terle kaybedilen suyu artırmaktadır. 
  • Bir diğer dikkat etmeniz gereken detaylardan biri koşu gibi terleten sporlardan kaçınmalı onun yerine; pilates, reformer pilates, düşük tempolu yürüyüş veya yüzme gibi düşük  aerobik egzersizleri tercih etmenizdir.
  • Ayrıca spor yaparken antrenman sürelerini kısaltıp, dinlenme sürelerini artırarak, set sayıları ve kullandığınız ağırlıkları azaltarak ayarlamanız çok önemlidir.
  • Bu sayede hem sağlıklı hem de her gün aksatmadan rahat bir şekilde spor yaparak vücudunuzun direncini yükseltebilirsiniz.

oruç tutarken spor yapılır mı

YETERİNCE SU İÇTİĞİNİZDEN EMİN OLUN

Ramazan ayı boyunca sıvı kaybının önüne geçmek için vücut ağırlığının her kilogramı başına en az 30 ml kadar su tüketmeli ve iftardan spora kadar en az 500 ml su tüketmeniz çok önemlidir.

Sıvı alımını direk su olarak alın. Çay ve kahve asla suyun yerine geçmez.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ