KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Mide balonu nedir? Mide balonu ile ne kadar zayıflanır? Mide balonu zararları nedir

Mide balonu kilo problemi yaşayanların yöntem arayışına girdiği şu dönemde tercih ettiği yöntemlerden biridir. Hayatı kişinin yaşamını olumsuz …

Mide balonu nedir? Mide balonu ile ne kadar zayıflanır? Mide balonu zararları nedir

Mide balonu kilo problemi yaşayanların yöntem arayışına girdiği şu dönemde tercih ettiği yöntemlerden biridir. Hayatı kişinin yaşamını olumsuz etkileyen obeziteyi tedavi etmek için uygulanan yöntemlerden biri olan mide balonu zayıflatır mı? Son zamanlarda yaygın olarak tercih edilen mide balonu ile ne kadar zayıflanır? Yasemincom ekibi olarak mide balonu hakkında tüm merek edilenleri araştırdı. İşte cevaplar…

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte dünyanın her yerinde zayıflamak için kullanılan cerrahi yöntemler bulunuyor. Fazla kilolarında kurtulmak ve daha kaliteli bir yaşama sahip olmak isteyen birçok kişinin başvurduğu yöntemlerden biri mide balonudur. Özellikle kendini durduramayan iştahlı olan kişilerin başvurduğu bu yöntem mideye balon yerleştirilerek uygulanan bir yöntemdir. Mide balonu uygulaması hastada ortalama olarak 20 ila 25 kilo vermeyi sağlar. Balon çıkarıldığında hasta beslenme konusunda istikrarlı davranmazsa süreç içerisinde verdiği kiloların tamamını geri alır. İşte mide balonu uygulaması hakkında merak edilen bilgiler…

MİDE BALONU NEDİR?

Çağımızın en önemli problemi obezite, 7’den 70’e tüm yaş gruplarını tehdit ediyor. Obezite’ye savaş açmak için uygulanan yöntemlerden biri de mide balonudur. Mide balonu zayıflamak amacıyla kullanılan, silikondan yapılmış bir balondur. Ameliyatsız olarak uygulanan bu yöntemin temel amacı kilo verdirmek ve iştahı kontrol altına almaktır. Ayrıca geri dönüşü olan bir yöntem olduğu için çoğu kişi tarafından tercih edilmektedir. İstendiği zaman balon çıkarılabilir ve hasta eski haline dönebilir.

mide balonu nedir

MİDE BALONU NASIL UYGULANIR?

Mide balonu uygularken hasta uyutulur. Endoskopla mideye girilerek balon yerleştirilir. Balon midenin içerisinde 500 ml sıvı ile şişirilir. Mideyi bir kese kâğıdı olarak düşünebilirsiniz; kese kağıdının üçte biri ya da yarısı balonla dolu oluyor. 

mide balonu kimlere uygulanır

MİDE BALONU KİMLERE UYGULANIR?

Mide balonu zayıflamak isteyen herkese uygulanmaz. 18-60 yaş arasında doktor tarafından obezite tanısı konulmuş kişilere uygulanır. Uygulanacak olan kişinin vücut kitle endeksine bakılır. Vücut kitle endeksi 30 – 40 arasındaysa, kişi zayıflamak istiyor ancak ameliyattan korkuyorsa mide balonu yöntemi uygulanır. 

Daha önce mide operasyonu geçirmiş ve mide hacminde küçülme yaşamış kişilerin için bu yöntem sakıncalıdır. Ayrıca yemek borusunda darlık, mide fıtığı veya midede ülser varsa bu kişilere mide balonu uygulanmaz. Midede varis dediğimiz damarlar ve vücudun herhangi bir yerinde bir kanser başlangıcı varsa yine bu uygulama yapılmaz.

mide balonu ile kaç kilo verilir

MİDE BALONU İLE KAÇ KİLO VERİLİR?

Mide balonu yöntemiyle kişi hem kilo verebilir hem de tansiyon gibi sağlık sorunlarından da kurtulabilir. Uzmanlara göre Mide balonu, 6 ayda yaklaşık 15-20 kilo verdiriyor.

MİDE BALONUN RİSKLERİ NELERDİR?

Mide balonunun olası komplikasyonları da bulunuyor. Baz durumlarda midede ülsere sebep oluyor. Bu durumda mide spazmları bulantı ve kusmalar yaşanabilir. Mide fıtığı ola kişilere uygulanmaz. 

mide balonu çıkarıldıktan sonra kilo alınır mı

BALONUNUN MİDEDE KALMA SÜRESİ NE KADAR?

Son dönemlerde farklı balon çeşitleri ve teknikleri bulunduğu için midede kalma süresi de değişmektedir. En çok kullanılan sıvıyla şişirilen silikon balon uygulamasında balonlar midede 6 ay kalmaktadır. 

mide balonu zararları

BALON ÇIKARILDIKTAN SONRA KİLO ALINIR MI?

Mide balonu çıkarıldıktan sonra kişi yediklerine dikkat etmezse kilo alabilir. Bu yüzden diyetisyen kontrolünde beslenme programına uygun devam etmesi gerekiyor. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ