KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Ülkemizde yeni yeni üretiliyor! Bağışıklık sistemini yenileyen çarkıfelek meyvesi

Akdeniz iklimine uygun olduğundan ülkemizde son yıllarda seralarda üretilmeyen başlayan çarkıfelek meyvesinin yapılan araştırmalarda bağışıklık …

Ülkemizde yeni yeni üretiliyor! Bağışıklık sistemini yenileyen çarkıfelek meyvesi

Akdeniz iklimine uygun olduğundan ülkemizde son yıllarda seralarda üretilmeyen başlayan çarkıfelek meyvesinin yapılan araştırmalarda bağışıklık sistemini baştan sona yenilediği ortaya konuldu. İçeriğinde yüksek oranda C vitamini barındıran çarkıfelek meyvesi, her ne kadar yaz meyvesi olarak bilinse de Akdeniz iklimine uygun olduğundan şimdiden yetiştiriciliğine başlandı.

Aşk ya da tutku meyvesi olarak bilinen çarkıfelek meyvesi, ülkemizde özellikle genç üreticilerin radarına girdi. Geçtiğimiz gün Mersin de serasını kuran bir genç bu başarısı sayesinde taktir edildi. 2 tondan fazla üretimini yaparak çarkıfelek meyvesini ithal olan meyveler listesinden çıkardı. Şimdilerde kilosu her ne kadar cep yaksa da yaz aylarına doğru daha uygun fiyatlara satılıyor. İçeriğinde yüksek oranda C vitamini barındıran çarkıfelek meyvesi mor rengini aldıkça içeriğindeki vitamin değerleri de artar. 

çarkıfelek vücudu yeniler

BAĞIŞIKLIK MEYVESİNİ YENİLEYEN ÇARKIFELEK MEYVESİ!

ABD’de yapılan bir araştırmada çarkıfelek meyvesinin insan sağlığına olan olumlu etkileri tespit edildi. Özellikle bağışıklık sistemindeki protein oranını artırarak virüs ve bakterilere karşı daha dirençli hale getirir. Uykusuzluk ve depresyon günümüzde en yaygın hastalıkların başında yer aldığından bilim insanları çarkıfelek meyvesinin yenilediği sinir hücreleri sayesinde bu risklerin azaldığını açıkladı. 

çarkıfelek içinde güçlü oranda vitamin barındırır

ÇARKIFELEK MEYVESİ NASIL YENİR?

Dış kabuğu oldukça sert olan çarkıfeleğin içindeki kısım yenir. Çekirdekli gibi görünse de iç kısmı ekşimsi tatlı arası bir tada sahiptir. Yurt dışında genellikle dondurmayla tüketilir. Ülkemizde reçeli yapılıyor. Sıvı miktarı çok olduğundan çarkıfelek meyvesinin böbrek hastalarının doğal ilacı olarak uzmanlar tarafından kabul ediliyor. İçindeki kısmı çıkarılıp sulu kısmı tüketilir. Ayrıca çarkıfelek meyvesi yurt dışında ek takviye besinleri arasında birinci sırada yer alır. 

çarkıfelek besin değeri

ÇARKIFELEK MEYVESİ NE İŞE YARAR?

 1. Menopoz döneminde hormon bozukluğu oluşmasını engeller.
   
 2. Vücut ağrılarına birebir fayda sağlar. 
   
 3. Kemik ve kas sistemini geliştirir.
   
 4. Yüksek oranda içerdiği lif sayesinde bağırsaklar daha sağlıklı çalışır. 
   
 5. İçerdiği yüksek orandaki sıvı böbrek üstü bezlerini çalıştırır. 
   
 6. Güçlü oranda C vitamini içerdiğinden hastalıklara karşı vücut direncini artırır. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ