KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Uzmanlar uyardı: Çocuklara verilen tablet ve telefon obeziteye sebep oluyor!

Çocukların yemek yemesi için ellerine sıkıştırılan tablet ve telefonlar için uyarı yapan uzmanlar, çocuklarda önüne geçilemeyen obez hastalığını …

Uzmanlar uyardı: Çocuklara verilen tablet ve telefon obeziteye sebep oluyor!

Çocukların yemek yemesi için ellerine sıkıştırılan tablet ve telefonlar için uyarı yapan uzmanlar, çocuklarda önüne geçilemeyen obez hastalığını tetiklediğini belirtti. Yeme alışkanlığının bozulmasıyla çocuklarda bir şey izlerken sürekli yemek yeme halinin bulunması ileride büyük sıkıntıları da beraberinde getirirken, ebeveynlerin bu durumdan uzaklaşması gerektiğini belirtildi.

Özellikle annelerin çocuklarını daha iyi ve çabuk yedirmek için uyguladığı taktiklerden biri olan telefon ya da tablet, çocukların ileride sıkıntılı bir hayata giriş yapmasını sağlayabilir. Teknolojinin ilerlemesiyle her tarafımızı saran sanal dünya gerçekliğiyle çok erken tanışan yeni nesil çocuklarda, bir şey izlerken gelişen yemek yeme alışkanlığı dünya genelinde çocuk obez sayısının artışta olduğunu ortaya koydu.

obez çocuk

ÇOCUKLAR DOYDUĞUNU ANLAMIYOR

Yapılan araştırmalar sonucu konuşan uzmanlar, bilgisayara ya da tablet karşısında hareketsiz kalan çocukların fiziksel aktivitelerden eksik kalması obeziteyi başlatan nedenler arasında gösteriliyor. Özellikle ellerine verilen tablet ve telefonlar, yemeğe odaklanmasını engellediği için, doyup doymadığı hakkında bir fikre sahip olmadığı ortaya çıktı. Çocuklarda yeme bozukluğu oluşturan bu durumla birlikte, her izlediği şey karşısında ağzına bir şey götürme ve yemek ye ihtiyacı duyduğu belirtildi. 

telefon bağımlısı çocuk

ÇOCUKLARDA OBEZİTE YAYGINLAŞMAYA BAŞLADI

Yemeğe odaklanmamasıyla tokluk hissiyatını çok geç algılayan çocuk, yemesi gerekenden daha fazla yediğini de hissetmeyecektir. Uzmanlar çocuklarda yaş ve cinsiyete bağlı vücut kitle endeksi oranlarıyla 85 persentil üzeri olan çocukların obez olduğunu belirtti. Çocuklarda vücut kombinasyonuyla birlikte ağırlık, yaş, yaşa göre boy, boya göre ağırlık olarak hesaplamalarının olduğunun haberini verdi. 

sağlıklı beslenen çocuk

AİLEDE SAĞLIKLI BESLENSE ARKADAŞLARIYLA BOZULUYOR

Çocukları yeme bozukluğu ve yemek yeme alışkanlığına iten en büyük etkenin ebeveyn yaşam tarzı ve arkadaş çevresi olduğunu belirten uzmanlar, evde düzenli beslenmesi kontrol edilen çocuğun okul hayatında bozulma yaşadığını fark etti. 

depresyonda olan çocuk

PSİKOLOJİK PROBLEMLERDE YEMEĞE İTEBİLİYOR

Psikolojik problemlerinde obeziteye sebebiyet verebildiği açıklanırken, ergenlikte iştahın artması ve ergen çocuğa ailenin karışma yükümlülüğünün azalması, depresyona bağlı yeme isteği, anksiyete ve benlik kaybının da yemeğe ittiği görüldü. Bununla birlikte vücudundan memnun olmayan genç ve çocukların daha fazla yemek yiyerek kendilerini bastırdıkları ve yeme bağımlılığı dediğimiz yaşam kalitesini düşüren problemin ortaya çıktığını açıkladı.

obez çocuk

HIZLI KİLO VERME VAADLERİNE DİKKAT

Kilo probleminin baş gösterdiği bu dönemlerde ilaç sektörleri ve dolandırıcıların da piyasası ortaya çıkmış oldu. Ani kilo vermeye yarayan ilaç ve şuruplar, sağdan soldan duyma diyet ve önerilere asla uyulmaması gerektiğini belirten uzmanlar, herkesin kendisine özel diyet listesinin oluşturulması gerekildiği ve vücut kitle endeksine bağlı sporla desteklenmesi gerektiğini belirtti. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ