KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Yaz aylarında terletmeyen kumaşlar hangileridir? Terlemeyi önleyen kumaşlar…

Yaz aylarının yakıcı sıcak günlerini, doğru kumaşlardan üretilen kıyafetlerle daha ferah ve tiril tiril geçirmek mümkün. Bu yüzden biz de moda …

Yaz aylarında terletmeyen kumaşlar hangileridir? Terlemeyi önleyen kumaşlar…

Yaz aylarının yakıcı sıcak günlerini, doğru kumaşlardan üretilen kıyafetlerle daha ferah ve tiril tiril geçirmek mümkün. Bu yüzden biz de moda severlerin rahat bir yaz dönemi geçirmeleri için terlemeyi önleyecek kumaşları araştırdık. İşte yaz aylarının kavurucu sıcağında terlemeyi önleyecek kumaş türleri.

Yaz aylarının gelmesiyle beraber kıyafetler güneş ışığı ve nem sebebiyle kolayca terleme yapabiliyor. Genellikle üretilen kıyafetlerin kumaşları sentetik olduğunda kısa sürede terleme yapıp kokuya sebep oluyor. Bu durum yalnızca etrafımızdaki insanları değil bizi de rahatsız eder. Bunların yanı sıra sıcak aylarda terleme yapabilecek sentetik kumaşlar cilt hastalıklarının da ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Sentetik kumaşlar sık bir dokuya sahip olduğu için yapısında hava boşluklarına yer vermez. Dolayısıyla terlemeye ve kokuya sebep olabileceği gibi özellikle sıcak havalarda cilt tahrişlerine de yol açar. Bu nedenle yaz ayları için en uygun kumaşları kullanarak, en şık kombine ulaşabilir ya da bu parçalardan kendinize birbirinden şık kıyafetler diktirebilirsiniz. Peki yaz aylarında terletmeyen kumaşlar hangileridir? Sizler için yazın terletmeyen 6 kumaşı ve bu kumaşların özelliklerini derledik. İşte yazın kullanılması gereken kumaş modelleri:

YAZIN TERLETMEYEN KUMAŞLAR

  • İpek kumaş;

İpek kumaş

Yaz ayları için akla gelen ilk kumaş türü, ipek kumaşlardır. Özellikle elbiseler için tercih edilen bu kumaşları, yaz geceleri için giymeniz en doğrusudur. Çünkü gün ışığı, kumaşın saralmasına sebep olabilir. Isıya karşı hassas olmadığı için de üzerinde lekeler oluşabilir. Bu nedenle ipek, yaz aylarının gece kumaşıdır.

  • Krep kumaş;

Krep kumaş

Elbiseler için en çok tercih edilen bir diğer kumaş, krep kumaşlardır. Bu kumaşlar, yüksek bükümlü iplikler ve krep örgülerde dokunur. Gramajları hafiftir ve pamukludur. İşte bu nedenle, sıcak yaz günlerinde rahatlıkla tercih dilebilir.

  • Tülbent kumaş;

Tülbent kumaş

Aslında adından da anlaşılacağı üzere tülbentler için üretilen bir kumaş türüdür. Fakat yaz aylarında bluz, etek, elbise gibi parçaların üretiminde de tercih edilebilmektedir. Bunun sebebiyse, seyrek ve ince dokunmuş olması ve hafif, yumuşak ve pamuklu olmasıdır.

  • Pamuklu kumaş;

Pamuklu kumaş

Diğer kumaşların yapılarından da anlaşılacağı üzere, yaz ayları için en uygun kumaş yapısına sahiptir ve bu sebeple sıkça kullanılır. Doğal, bitkisel kökenli bir elyaf olan pamuklu kumaşlar, yaz aylarının en büyük sorunu olan terin, buharlaşıp havaya uçmasını sağlar. 

Serin tutan ve sıcak suda yıkanabilen bu kumaş türü, özellikle t-shirt, atlet ve iç çamaşırı gibi ürünlerde tercih edilir. Sürtünmelere karşı da oldukça dayanıklıdır.

  • Keten kumaş;

Keten kumaş

Pamuklu kumaş dışında serin tutan bir diğer kumaş türüyse keten kumaşlardır. Bu sebeple de tıpkı pamuklu kumaşlar gibi yazın sıkça tercih edilir. Gömlek, elbise, etek, ceket gibi parçalarda sıkça kullanılan bir kumaş türüdür.

  • Şile bezi kumaş;

Şile bezi kumaş

Çoğunlukla elbise ve gömlekler için tercih edilen bir kumaş türüdür. Renk olarak beyaz ve krem tonları bulunmaktadır. Yaz sezonu için en ideal kumaş türüdür. Ancak farklı renklerde de üretilebilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ