KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Yaz tatilinde çocuklar ders çalışmalı mı? Yaz ayında nasıl ders çalışılır?

Yaz tatiline girmek için geri sayım yapan çocuklar, tamamen sınavlar ve derslerin bittiği şu günlerde, daha okula dair bir kelimeyi ağza almaya …

Yaz tatilinde çocuklar ders çalışmalı mı? Yaz ayında nasıl ders çalışılır?

Yaz tatiline girmek için geri sayım yapan çocuklar, tamamen sınavlar ve derslerin bittiği şu günlerde, daha okula dair bir kelimeyi ağza almaya izin vermeyebilmektedir. Yaza dair planlarını tamamen eğlenme ve gezmeye dayalı olarak yapan çocuklar, arkadaşlarıyla vakit geçirmek için aylar öncesinden hayal kurmaya başlarlar. Uzmanlar açıkladı. Yaz tatilinde çocuklar ders çalışmalı mı? Yaz ayında nasıl ders çalışılır?

Yaz tatili başlayacak öğrenciler için mutluluk kaynağı olan güneş, sahil, kum, sokak ve arkadaşlar bütünlemesi akla gelirken, ebeveynler için “3 ay boyunca nasıl ders çalıştıracağım. Ders çalışması doğru mu ?” gibi sorular zihinleri kemirmektedir. Bir taraftan bir yıl boyunca yoğun tempoda her gün okula giden çocuklar, bir taraftan dersleri unutma korkusu sararken bu tüm ebeveynlerin ortak endişesi haline gelmektedir. Bunun için açıklama yapan uzmanlar, çocukların yaz tatili sürecinde herkesin görev ve sorumluluklarının devam ettiği bilincinde hareket etmesi gerektiğini önerdi.

tatilde çocuklar

YAZ TATİLİNDE ÇOCUKLAR DERS ÇALIŞMALI MI?

Uzmanlar, her insan gibi çocuklarında yoğun okul temposundan sonra bir molaya ihtiyacı olduğunu ve kendisi için bir şeyler yapması gerektiğini belirtti. Okula gittikleri için ne istiyorlarsa yapılması gerektiğini açıklayan uzmanlar, tatil olsa dahi görev ve sorumlulukların hala devam ettiğinin bilincine erişilmesi gerektiğini de belirtti. Mesela sabah o kadar erken kalkmayabilir ama günlük test sayısını bitirmeli, gibi örneklerle açıklanan yaz tatilinde ders çalışma konusunda, çocukların yapması gereken şeylere ebeveyni değil, kendisinin vermesi gerektiği açıklandı.

yazın ders çalışmak

Çocuklara sorumlulukların verilmesi ve görevleri bittiğinde kendine kalan zamanında istediği şeyleri yapabilme özgürlüğünün olması onu bir sonraki yetişkinlik evresinde hayata adaptasyonu açısından da daha iyi olacaktır.

ders çalışan çocuk

Okuldaki başarısına bağlı olarak kesinlikle davranılmamalı, akademik başarıya göre sevgi sunulmamalıdır. Ebeveynlerin çocuklarıyla içten ilgilendiğinde diye konuyu ekleyen uzman görüşler zaten yaz tatili geldiğinde çocuğa ders baskısı da yapmak zorunda kalmayacağını ortaya koydu. Sorumluluk bilincinde olan çocuk kendi görevlerini yerine getirmede bir başkasının lafına ihtiyaç duymadan kendi kendine işlerini halledecektir.

ders çalışmak

YAZ AYINDA NASIL DERS ÇALIŞIR?

Günlük ve haftalık hedefler belirlenerek, yaz tatili planı hazırlanmalıdır. Bu hedefler için çocuğun kendisine ödüller koymasını ve kendi kendine başardığında o kendine koyduğu ödülü almasını ya da yapması için destek verebilirsiniz. Ama bir ebeveyn ödül sistemini derse entegre edip çocuğa karşı bunu kullanmamalıdır. Çocuğun hayat prensibinde bu tarz destekleyici durumlarda yalnızca tavsiye edebilirsiniz. En başta bunun için ufak ufak başlanması ve sistemi oturtarak devam edilmesi gerektiğini unutmayın. Ayrıca herkesin odaklanma süreleri farklı olduğundan dikkatinin dağıldığı zamanları fark etmesini ve mola vermesi için uyarılarda bulunabilirsiniz. Yazın ders çalışmanın tamamen destekleyici bir şey olduğunu hayatımızın her döneminde bilgiye açık halde çalışmamız gerektiğini sürekli hatırlatmanızda fayda olacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ