KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Yüz körlüğü (Prosopagnozi) nedir? Yüz körlüğü belirtileri nelerdir?

Hafıza zayıflığı sadece beyne giren bilgilerde olmadığını aynı zamanda ses, görüntü ve kokuda da olduğunu biliyor musunuz? Beynin yüz tanımlama …

Yüz körlüğü (Prosopagnozi) nedir? Yüz körlüğü belirtileri nelerdir?

Hafıza zayıflığı sadece beyne giren bilgilerde olmadığını aynı zamanda ses, görüntü ve kokuda da olduğunu biliyor musunuz? Beynin yüz tanımlama bölümünde yaşanan travmatik bir sorun sonucu yüzleri ayırt etmede güçlük çekilmeye başlanır. Peki bilim literatüründe prosopagnozi olarak geçen yüz körlüğü rahatsızlığını nedir? Yüz körlüğünün belirtileri nelerdir? İşte cevabı…

Yüz körlüğü hastalığı tıp litaratürüne 1947 yılında Alman Nöroloji Uzmanı Bodamer tarafından girmiştir. Yüz körlüğü; doğuştan, kafa tasının darbe alması, yaşanan travma, ya da beyinde oluşan ciddi ödem toplaması sonucu meydana gelir. Doğuştan yüz körü olan hastalar üzerinde yapılan araştırmalarda beynin yüz tanıma bölümündeki rengin pembe yerine gri olduğu gözlemlenmiş.

yüz körlüğü

KAÇ ÇEŞİT YÜZ KÖRLÜĞÜ VARDIR?

Bazı hastalarda ise yüz körlüğü daha farklıdır. Hasta tanıdığı insanlar içinden sadece bir kişinin yüzünü seçebilir. Ancak ayırt edebildikleri tek yüz şeklini her baktıkları insanda görebilme ihtimali vardır. Örneğin ABD’de yaşanmış ilginç seri cinayetlerden birinde, kadın katilin ısrarla öldürdüğü kişileri eski sevgilisi olduğunu iddia etmesi polisi şüphelendirmiştir. Yapılan sorgular ve tetkikler sonucunda katilin yüz körü olduğu ve ayırt edebildiği tek yüzün eski sevgilisinin olduğu ortaya çıkmıştır. Bir diğer yüz körlüğü çeşidin de ise hastalar, aynadan baktıklarında kendilerini bile tanıyamazlar hatta bu hastaların kaybolma ihtimali yüksektir. 

yüz körlüğü nedir

YÜZ KÖRLERİ İNSANLARI NASIL AYIRT EDER?

Yüz körü olduğunu fark eden kişi yakınlarını, akrabalarını ve arkadaşlarını ayırt edebilmek için bazı yöntemler kullanır. Giyim tarzı, aksesuar, ten renginin tonu, vücutta görülür alanda olan ben, ses tonu, kullandıkları koku, yürüyüş tarzları gibi durumları hafızalarına yerleştirerek tanırlar.

yüz körlüğü belirtileri

YÜZ KÖRLÜĞÜ NASIL TEŞHİS EDİLİR VE TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Yüz körlüğü hastalığının teşhisi zordur. Hastalar genellikle psikolojik bir travma ya da göz rahatsızlığı şikayeti ile bir uzmana başvurmaları sonucu ortaya çıkabilir. Teşhisi zor olan bu hastalığın tedavisi de bulunmamaktadır. Ancak yüz körü olan kişilerin daha kaliteli bir yaşam sürmesi için bazı nöroloji uzmanları seanslar düzenler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ