Bahçe Salıncağı ile Konforlu Bir Yaz Geçirin

Bahar aylarındayız ve artık yaz mevsimine sayılı günler kaldı. Bahçemizde ya da balkonumuzda uzun zamanlar geçireceğimiz günlere giriyoruz.

Bahçe salıncağı, bahçede veya balkonda keyifli saatler geçirmek için ideal mobilyalardan biri. Bir yandan kitap okurken bir yandan da hafifçe sallanmak ya da sıcak günlerde akşamın serin saatlerinde kısa bir dinlenme uykusu tüm günün yorgunluğunu atmanıza yardımcı olacaktır.

Her konuda olduğu gibi bu konuda da birçok alternatif bulunmaktadır. Bu nedenle yapılacak seçimin ihtiyaçlarınızı karşılamak dışında dikkat etmeniz gereken başka noktalar da bulunmaktadır. Yazımızda kısaca bu noktalara değinmeye çalışacağız.

 • Eğer uygun bir bahçeniz yoksa balkon salıncağı alabilirsiniz. Salıncak seçerken salıncağın üst tarafında tente adı verilen koruyucu bir kısmın olmasına dikkat edin. Çünkü bu kısım salıncağı direkt gelen güneş ışınlarından ve diğer etkilerden koruma görevi görür.
 • Salıncakta varsa kumaş döşemelere ve yastık gibi ayrıntılara dikkat etmelisiniz. Kumaş renklerinin açık tonlarda olması güneş ışığında kalmaları nedeniyle çabucak solmaları ve eskimiş görüntüye bürünmeleri muhtemeldir.
 • Alacağınız salıncağın boyutlarına dikkat edin. Piyasada farklı boyutlarda birçok salıncak bulunmaktadır. Salıncağı balkonunuz ya da verandanız için alacaksanız salıncak boyutları oldukça önemli olacaktır.
 • Salıncağın yapıldığı malzemeyi seçerken kullanım koşullarını göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin ahşap bahçe salıncağı alırsanız ahşap malzeme doğası gereği yağışlardan ve diğer olumsuz koşullardan korunmalıdır. Belirli zamanlarda ahşabın zımparalanarak cilalanması uzun zaman dayanması açısından gereklidir. Metal alaşım kullanılan salıncaklar ise çürüme ve paslanmaya karşı bazı dönemlerde boyanabilir ya da boyama gerektirmeyen kaplamaları olabilir. Salıncağın dengesini koruyabilecek malzemeden olmasına özen gösterin.
 • Alacağınız salıncak için mutlaka fiyat ve kaliteyi bir arada değerlendirin. Çünkü bu şekilde bütçenize uygun olarak hareket edebilirsiniz. Unutmayın ki ithal ama düşük kaliteli ürünler de bulunmaktadır.
 • Salıncaklarda genel olarak iki veya üç kişi için farklı kullanım boyutları bulunmaktadır. Tek parça ya da farklı oturma yerleri olan salıncaklar bulunmaktadır. Mesela sıcak bir havada tek blok olan salıncakta yapış yapış olmak istemezseniz bu ayrıntıya dikkat edin. Çift koltuğu olan bir salıncak tercih edebilirsiniz.
 • Salıncakların dengeli olarak kurulabilmeleri çok önemlidir. Salıncakların hareketli olmaları sıkıntı yaratmamalıdır. Bu nedenle salıncağı konumlandırırken bu ayrıntıya dikkat edin. Aksi halde hoş olmayan durumlar yaşayabilirsiniz.
 • Bazı salıncaklarda yatar olma özelliği bulunmaktadır. Küçük olsa da bu ayrıntının olması işinize yarayabilir.
 • Her salıncakta kullanılan sallanma mekanizması farklıdır. Bu nedenle uzun süreler sallanabilmek için rulman mekanizmasının varlığına dikkat edilmelidir.
 • Veranda salıncağı alacaksanız yukarıda verilen öneriler bu modeller için de geçerlidir.
  Salıncak keyfinizin bozulmaması için belirtilen detayları önemseyin. Bazen önemsiz gibi görünen küçük bir detay tüm keyfinizi kaçırabilir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
500
  Subscribe  
Bildir