KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Bentonit kili nedir ve Bentonit kili ne işe yarıyor? Bentonit kilinin cilde faydaları

Bentonit kili, Osmanlı döneminde ‘yaşayan toprak’ adıyla anılıyor ve salgın hastalıkların yayılmasını önlemek amacıyla kullanılıyordu …

Bentonit kili nedir ve Bentonit kili ne işe yarıyor? Bentonit kilinin cilde faydaları

Bentonit kili, Osmanlı döneminde ‘yaşayan toprak’ adıyla anılıyor ve salgın hastalıkların yayılmasını önlemek amacıyla kullanılıyordu. Koronavirüs salgını ile birlikte adı yeniden gündeme gelen bentonit kilinin bağışıklığı güçlü hale getirdiği belirtiliyor. Peki, bentonit kili nedir? Bentonit kili nasıl kullanılır? Bentonit kilinin faydaları nelerdir? İşte cevabı…

Son yıllarda oldukça popüler hale gelen bentonit kil, ülkemizde de yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Detoks özelliği başta olmak üzere sağlığa birçok faydası bulunan bentonit kili, negatif yüklüdür, ancak sıvı ile aktive edildiğinde, pozitif yüklü iyonlarla dolar ve toksinleri çeker. Toksinlere bağlanır ve maske sayesinde toksinler hızla dışarı atılır.  Bentonit kili, hem dahilen (ağız yoluyla alınarak) hem de haricen (cilde sürülerek) kullanılabilir. Dahilen kullanımı, ‘içilebilir bentonit kil’in tüketilmesiyle olur. Ağız yoluyla alınan bentonit kil, vücuttaki zararlı patojenlere bağlanarak bu zararlı maddelerin bağırsaklardan kan dolaşımına karışmasını engeller ve vücuttan atılımını kolaylaştırır. Sıvı olarak tüketilebildiği gibi kapsül şeklinde de günde birkaç defa alınarak kolon temizliği, mide rahatsızlıklarının giderilmesi, mineral takviyesi ve detoks için kullanılabilmektedir.

BENTONİT KİLİN FAYDALARI NELERDİR?

  • – Başlıca faydası, bahsettiğimiz detoks etkisini sağlıyor olmasıdır. Toksinleri tutar, toplar ve vücut dışına atılmasına yardımcı olur.
  • – Homeostatik yapısı sayesinde vücudu dengeleme özelliği vardır.
  • – pH seviyesi 9’un üzerinde olduğu için, vücudun asitlik seviyesini de dengeler, vücudu alkalize eder.
  • – Vücuttaki kan akışını ve oksijen seviyesini arttırarak vücudu canlandırır ve hücre onarım hızını da arttırır.
  • – Cildi güzelleştirir.
  • – Bağırsakları temizleme özelliği sayesinde iyi bakteri olarak bilinen probiyotiklerin artışına katkıda bulunur.
  • – Bağışıklık sistemini güçlendirir.

BENTONİT KİLİ MASKESİ NASIL YAPILIR?

MALZEMELER

1 su bardağı bentonit kili
1 su bardağı su
Yarım su bardağı elma sirkesi
Metal olmayan kap ve kaşık

YAPILIŞI

Metal olmayan bir kaba 1 bardak bentonit kili koyun. 

Kile suyu ekleyin. Metal olmayan bir kaşık kullanarak, kili ve suyu yumuşak bir kıvamda bir macun haline gelene kadar karıştırın.

Gerekirse, biraz daha su ekleyin. Ardından yarım su bardağı elma sirkesi ekleyin. Malzemeleri tekrar karıştırın.

Maskeniz kullanıma hazır. 

NASIL UYGULANIR?

Birikmiş kir ve yağı çıkarmak için saçınızı hafif bir şampuanla yıkayın. Saçlarınız hala nemliyken, hazırlanan bentonit kil saç maskesini uygulayın. Yavaşça köklerden uçlara doğru ilerleyin ve tüm saç tellerinin düzgün bir şekilde kaplandığından emin olun. Maskeyi 20 dakika kadar saçınızda bekletin.  20 dakika sonra saçınızı ılık suyla yıkayın ve tüm kilin yıkandığından emin olun. Maske sonrası saç kremi uygulayabilirsiniz. Bu saç maskesini ayda bir veya iki kez uygulayabilirsiniz. Elma sirkesi ile birlikte, bu bentonit kil maskesine aloe vera suyu, bal, zeytinyağı veya birkaç damla esans yağı da ekleyebilirsiniz. Saçınızın uzunluğuna bağlı olarak malzemelerin miktarını değiştirebilirsiniz.

Bentonit kili kullanırken metal kapların ve kapların kullanılmasından kaçınmak önemlidir. Her türlü metal madde kili kirletir ve etkinliğini düşürür. Sadece tahta, plastik veya cam bir kap ve kaşık kullanın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ