KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Frida’nın otoportresi rekor fiyata satıldı

Frida Kahlo’nun 1949 tarihli “Diego ve Ben”i,  Sotheby’s müzayedesinde 34.9 milyon dolara satıldı. Dünyaca ünlü sanatçı Frida Kahlo’nun …

Frida’nın otoportresi rekor fiyata satıldı

Frida Kahlo’nun 1949 tarihli “Diego ve Ben”i,  Sotheby’s müzayedesinde 34.9 milyon dolara satıldı.

Dünyaca ünlü sanatçı Frida Kahlo’nun otoportresi, Salı gecesi Sotheby’s Müzayede Konutunda 34.9 milyon dolara satıldı. Bu satış ile birlikte rekor kıran Kahlo’nun yapıtı, Latin Amerikalı bir sanatkarın satılan en değerli fotoğraf unvanına kavuştu.

1954’te vefatından beş yıl evvel tamamlanan yağlı boya “Diego ve Ben”, Frida’nin son fotoğraflarından biri olarak biliniyor.

Eser, sanatkarın gözlerinin çabucak üzerinde tasvir edilen Meksikalı muralist Diego Rivera ile çalkantılı evliliğine bir pencere sunuyor.

1907’de Mexico City’de doğan Frida Kahlo, 1926’da kendisini kronik ağrılar bırakan bir otobüs kazasından sonra güzelleşirken fotoğraf yapmaya başladı. Hayat ve mevt alemlerine dokunan varlıklı bir ikonografi geliştirdi, şiddeti ve kırılganlığı, toplumsal cinsiyet normlarını zorlayarak seyredenleri  sık sık şok eden biçimlerde karıştırdı. Kahlo, 47 yaşında öldü ve hem çağdaş sanata hem de tanınan kültüre büyük tesir yarattı.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ