KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Koronavirüs ağız diş sağlığını olumsuz etkiledi!

Koronaviürs sonrası yaşanan uzun dönemli pandemi süreci hemen hemen birçok hastalığa da davetiye çıkardı. Bel, boyun ve dengesiz kilo alımı …

Koronavirüs ağız diş sağlığını olumsuz etkiledi!

Koronaviürs sonrası yaşanan uzun dönemli pandemi süreci hemen hemen birçok hastalığa da davetiye çıkardı. Bel, boyun ve dengesiz kilo alımı derken şimdi de diş sağlığı sorunlarında ciddi bir artış yaşandı.

Pandemi sonrası hastanelerde artan diş ve diş eti hastalıklarına dair Atlas Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Katiboğlu, bilgi verdi. Ağız ve diş sağlığında hastalıkların bu denli artmasını pandemi sürecindeki düzensiz hayat şartlarının yanı sıra koronavirüsün bıraktığı hasara bağladı.

diş sağlığı

Özellikle koronavirüse bağlı ortaya çıkan kemik erimesi vakalarının diş sağlığını da olumsuz etkilediğinin altını çizdi. Ülke genelinde de dünyaya oranla diş fırçalamanın düşük olduğunu hatırlatan Katiboğlu, bununda ağız ve diş sağlığını tetiklediğini söyledi.

diş sağlığı

Ayrıca pandemide uzun süreli kapanma, hastalığa dair bilginin olmaması durumunda ağız ve diş sağlığının ihmal edildiğini de hatırlattı. Bunun da pandemi sonrası bu kadar vaka artışı olduğunu belirtti. 

İŞTE KATİBOĞLU’NUN AÇIKLAMASI:

“Covid-19 gibi insan sağlığını pandemi düzeyinde etkileyen ve vücuda giriş yolunun doğrudan ilişkili olduğu, epitel döşeli bir ortamın ve bu ortamda bulunan doku ve organların etkilenmemesi mümkün değildir.  Konu ile ilgili bilimsel ortamı oluşturacak çalışmalar devam ediyor olsa da bu süreçte ağız diş sağlığının azami korunması gerektiği açıktır. Maalesef diş fırçası ya da macunu kullanımının Avrupa ülkeleri ortalamasının çok altında olduğu ülkemizde, sorunu çok basite indirgeyerek, ağız diş ve dişeti sağlığını korumanın yanında,  en azından virüsü ortamdan uzaklaştırmak ya da dilüe etmek adına, diş fırçalama ve oral nazal antiseptik kullanımının öneminin altını bir kez daha çizmekte fayda olacaktır.”

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ