KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Lohusa dönemindeki anneye nasıl davranılması gerekir?

Her anne adayının heyecanla beklediği hamilelik dönemi ve çocuğunu kucağına alacağı gündür. Psikolojik sorunların yaşandığı hamilelik döneminde …

Lohusa dönemindeki anneye nasıl davranılması gerekir?

Her anne adayının heyecanla beklediği hamilelik dönemi ve çocuğunu kucağına alacağı gündür. Psikolojik sorunların yaşandığı hamilelik döneminde kadın, aynı sorunları lohusalık döneminde de yaşayabilir. Peki lohusa dönemindeki anneye nasıl davranılması gerekir? Gelin birlikte inceleyelim:

Postpartum ya da puerperiyum dönemi olarak da bilinen lohusalık, doğumdan sonraki dönemdir. Kadının vücudunun gebelikten önceki haline dönme sürecidir. Bu genellikle 40 günlük bir süreçtir. Anne vücudunda gebelikten oluşan değişimler, lohusalık döneminde eski haline gelmeye başlarken; 1-2 hafta boyunca rahmin, hamilelikten önceki boyuttan büyük olması normaldir. Bir süre sonra gebelikten önceki halini almaya başlar. Vücutta bu değişimler yaşanırken kadınlarda psikolojik olarak duygusal bir çöküntü meydana gelebilir. Bu zorlu süreçte taze anneleri anlamak oldukça önemlidir.  

Lohusa anne; bu adaptasyon sürecinde yenidoğan bebeği ile birlikte birçok sorumluluk, uykusuzluk, yorgunluk, hormonal duygu durum değişimleri gibi aynı anda birden fazla durumla mücadele eder. İşte bu durumda imdadınıza yetişecek birbirinden etkili önerileri sizlerle buluşturuyoruz…

DOĞUMA YAKIN ANNE VE BEBEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

Çocuk dünyaya gelmeden önce hem annenin hem de çocuğun konforu için bazı ön hazırlıklar yapılmalıdır. Kadının strese girmemesi için yakınlarının ona vereceği ilgi ve destek, yaşayabileceği psikolojik sorunları minimuma indirecektir. Bunun yanında çocuk odasının eksiksiz hazırlanması, çocuk kıyafetlerinin fazladan ve mümkünse bir beden büyük alınması önerilir. Bunun sebebi; çocukların düşünemediğimiz kadar hızlı büyümeleridir. Bu temel ve önemli olan ihtiyaçların giderilmesi, dünyaya gelen çocuğun ihtiyaçlarını kolaylıkla karşıladığı gibi anneye de lohusalık dönemi için yardımcı olacaklar.

LOHUSALIK DÖNEMİNDE EVE MİSAFİR KABUL ETMEYİN!

Eve misafir kabul etmek, Türk gelenek ve göreneklerine aykırı olsa da yeni doğum yapmış bir kadını ziyaret pek önerilmez. Hem bebeğin sağlığında hem de annenin psikolojinde olumsuz etki oluşturabilir. Yeni doğan bebeğin bağışıklığı yetişkinlere göre zayıftır. Dışarıdan herhangi bir temasta hastalık kapabilir. Anne ise lohusa döneminde olduğu için tıpkı hamilelik dönemindeki gibi hassas durumda olabilir.

Lohusalık döneminde yapılmaması gerekenler:

  • Sütün yetmeyeceğini düşünmek
  • Anneliği reddetmek
  • Uykusuz kalmak
  • Hemen kilo vermek için yoğun egzersiz yapmak
  • Sıkan giysiler giymek

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ