KolaycaYap.Com – Kolayca Yapılabilecek Herşey

Bebeklerde nefes darlığı nasıl anlaşılır? Nefes darlığı çeken bebeğe ne yapılır?

Her anne ve baba çocuklarının mutlu ve huzurlu yetişmesiyle birlikte sağlıklı olmasını da ister. Bebeğin soluk alış ve verişini bile kontrol …

Bebeklerde nefes darlığı nasıl anlaşılır? Nefes darlığı çeken bebeğe ne yapılır?

Her anne ve baba çocuklarının mutlu ve huzurlu yetişmesiyle birlikte sağlıklı olmasını da ister. Bebeğin soluk alış ve verişini bile kontrol eden ebeveynler, özellikle grip olan bebeklerinin nefes darlığı çektiğine şahit olurlar. Basit yöntemlerle bebeğinizin daha rahat nefes almasını sağlayabilirsiniz. Bebeklerde nefes darlığı nasıl anlaşılır? Nefes darlığı çeken bebeğe ne yapılır?

Bebekleri hasta olan ebeveynler, bebeklerinin çektiği nefes darlığına karşı oldukça endişelenir. Nefes darlığı genellikle göğüste sıkışma çoğunlukla grip gibi hastalıklarda ortaya çıkan mukusun akciğerin şişmesini önleme sonucunda ortaya çıkar. Hava almaya açlık olarak tabir edilen nefes darlığı, bebeğin rutin hayatını etkilemekte ve gelişimine zarar vermektedir. Yeterli miktarda oksijen alamayan bebek güçsüz kalır ve normal yaşıtlarına göre daha fazla yatma ihtiyacı duyar. Bununla birlikte gelişimi gecikebilmektedir. Bebeğin hayat kalitesini bozan nefes darlığı, oksijen yeterli miktarda alınamaması ve dışarıya yeterli miktarda karbondioksit atılımının yapılamamasıyla, solunum sistemi dışında kalp sisteminde de sıkıntılar görülmeye başlanır.

bebeklerde nefes darlığı

BEBEKLERDE NEFES DARLIĞI NASIL ANLAŞILIR?

Bebeklerin enfeksiyonel hastalıklarda nefes almakta zorlanması oldukça normal bir durum olduğunu belirten uzmanlar, nefes almakta ciddi zorlukların yaşanması sonucunda ise nefes darlığına bağlı olan hastalıkları akıllara getirdiği belirtti. Nefes darlığı çeken bebekte belirtiler şu şekilde yer alır:

  • Yüz, boyun, göz ve dudaklarda ödem yada şişme söz konusudur.
  • Ayak ve ayak bileklerinde ödem ve şişme görülür.
  • Solunum hızı normalden fazladır. ( Normali: 0-1 yaş arası dk 50, 1-12 yaş dk 40, 12 yaş üzeri dk 20’den fazlaysa nefes darlığı vardır.)
  • Kalp atışının hızlı olması önemli bir belirti.
  • Hırıltılı soluk alıp verme,
  • Solukla birlikte bir ıslık sesli, yüksek frekanslı solunum sesi gelmektedir.
  • Ağzından normalden fazla salya akması.
  • Sırt üstü yatırıldığında bebeğin horlaması,
  • Yeşilimsi yada sarı renkte balgam çıkartması,
  • Gün boyu bitkin olması ve enerji sarf edememesi belirtilerdendir.

BU BELİRTİLERİ BEBEĞİNİZDE FARK EDİYORSANIZ, HASTALIK İLERLEMEDEN BİR AN ÖNCE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ!

buhar makinesi ve bebek

NEFES DARLIĞI ÇEKEN BEBEĞE NE YAPILIR?

►BUHAR ODASI

Nefes darlığı çeken bebeğe ilk olarak buhar odası uygulaması yapmanız gerekmektedir. Buhar mukusun incelmesini ve akmasını sağlamaktadır. Sıcak suyu bir süreliğine açıp, kapıları kapatın. Bebeği sıcak suyun buharının yayıldığı yere doğru oturtun yada bunun için yapılmış uygun fiyatlı buhar nefes açıcı aletler satın alabilirsiniz. 10 dakika kadar buhar aldırmanız, bebeğinizin rahatlamasını sağlayacaktır.

ballı zencefil

►ZENCEFİL

İltihap söktürücü özelliği ile bilinen zencefil, antibakteriyel ve antiviral özellikleri sayesinde birçok solunum yolu hastalığıyla savaşmaktadır. Ciğerlerdeki iltihabı azaltan zencefil, nefes darlığı problemine iyi gelmektedir. 1 yaşından büyük bebekler için eşit miktarda zencefil suyu, nar suyu ve balı karıştırarak günde üç kez 1 yemek kaşığı yedirin.

ballı limon

►BAL

Soğuk algınlığı ve öksürük akla gelince ilk olarak bal öneren uzamanlar, antibakteriyel ve antioksidan özelliği ile iyileştirmeyi hızlandırdığını belirtti. Bağışıklık sistemine sağladığı katkı sebebiyle hastalığın erken vücuttan atılmasını sağlarken, boğaz ve mideyi de rahatlatmaktadır.  2 çay kaşığı balı 1 çay kaşığı taze sıkılmış limon suyuyla karıştırıp çocuğunuza birkaç saatte bir verin. Ilık ballı sütte semptomları hafifletecektir. Dikkat! 1 yaşından küçük bebekler için bal tehlikeli olabilir!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ